Marketlerde maske satışına başlandı

Cerrahi maskede tavan fiyat, 1 lira olarak belirlendi. Eczane ve marketlerin yanısıra internet üzerinden de maske satılacak. Marketlerde ise cerrahi maske satışına bugün İstanbul'da başlandı.

Marketlerde maske satışına başlandı
Bu içerik 326 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Mayıs'ta yapılan kabine toplantısında salgınla mücadelede normalleşme süreci ile ilgili yol haritası belirlenmişti. Bu kapsamda alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin ücretli olarak market, eczane, medikal mağazalarda ve online platformalarda satılması mümkün hale gelmişti.

Cerrahi maskede tavan fiyat, 1 lira olarak belirlendi. Eczane ve marketlerin yanısıra internet üzerinden de maske satılacak.

Marketlerde ise cerrahi maske satışına bugün İstanbul'da başlandı.

50'li paketlerde satılmaya başlanan maskeler gelecek haftadan itibaren 10'lu pakette de satışa sunulacak.

Cerrahi maskeyi 1 liranın üzerinde satanlara "fahiş fiyat" yaptırımı uygulanacak.

Fiyat ve satış koşulları Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi cihaz Kurumu tarafından denetlenecek.

Sonrasında büyükşehirler başta olmak üzere bütün illerdeki marketlerde maske satılabilecek.

"Dileyen herkesin maskeye ulaşması sağlanacak"

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu yaptığı açıklamada, maske satışının yasaklandığı günden bu yana ücretsiz maske dağıtımında birçok kesimin maskeye ulaşmada sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Bugün itibarıyla ücretsiz maske hakkı olmayan kişilerin de tanesini 1 liradan satın alarak maskeye ulaşmalarının yolunun açıldığını belirten Sarıalioğlu, şunları kaydetti:

"Dileyen herkesin maskeye ulaşması sağlanacak. Ücretsiz maske alanın da daha fazla maske talebi varsa onu da sağlaması mümkün olacak. Biz 10 gün için 5 maske veriyorduk ama bazılarına yetmiyordu. Her gün 2-3 maske kullanması gerekenler oluyordu. En azından ücretiyle beraber istedikleri kadar maske temin etme şansına sahip olacaklar. Bu anlamda doğru bir uygulama oldu. Bu şekilde, hem sokaktaki herkesin maske takmasını talep ediyoruz hem de erişimlerini sağlamış oluyoruz."

Ücretli maske satışının eczanelerde yoğunluk oluşturup oluşturmayacağı konusunda Sarıalioğlu, "Eczanelerimiz zaten ücretsiz maske dağıtımından dolayı yeterince yoğundu. Bizim oradaki esas yoğunluğumuz da maske almaya gelip alamayanlardan kaynaklıydı. Kodu uyuşmayan vardı, daha önceden aldığı için hakkı olmayanlar vardı. Zaten eczanelerin dışında market ve medikallerde de satışı söz konusu olacağı için ekstra bir yoğunluk yaratmayacaktır diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

maske satış market eczane
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi