Tarım ve Orman Bakanlığından uyarı

Tarım ve Orman Bakanlığı, ürünlerinde ilaç etken maddesi ilave edildiği tespite edilen firmalar arasında bazı çay şirketlerinin de olduğunu duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığından uyarı
Bu içerik 144 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bazı çay şirketlerinin ürünlerine gıda boyası kattığı anlaşıldı.

Konu üzerine çalışan uzmanlar, tüketicilerin kullandıkları çaylarda boya olup olmadığını anlaması için kolay bir deney yolu gösterdi.

Bazı çay şirketlerinin ürünlerinde “gıda boyası hilesi” yaptığı anlaşıldıktan sonra uzmanlardan vatandaşlara uyarı geldi.

Konunun üzerinde duran Ziraat Mühendisleri, tüketicilerin kullandıkları çayı bir bardak soğuk suya koyarak kolayca deney yapabileceklerini duyurdu, eğer çay rengini suya hemen verirse o çay da gıda boyası olduğunu, iyi çayın rengini daha geç verdiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş ve ilave etken maddesi kullanıldığı öğrenilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü 14 Ocak 2020’de kamuoyu ile paylaştı.

Bu ürünlerin arasında su ve çayın da yer alması üzerine Bakanlıktan hemen uyarı gelmişti.

Uzmanlar, tüketicilere çok dikkatli olması gerektiğini, çaya katılan gıda boyası ile iyi dem alıyor izlenimi verildiğini, tüketicilerin buna aldanmamasını söylüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı