Marmara Depreme Hazır Değil!

Bursa Teknik Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Marmara Bölgesi'nde 7’nin üzerinde bir deprem beklenildiğini fakat Marmara Bölgesinin depreme hazır olmadığını kaydetti.

Marmara Depreme Hazır Değil!
Bu içerik 147 kez okundu.

Türk Kızılay Bursa Şubesi tarafından  düzenlenen afet koordinasyon toplantısında konuşan Bursa Teknik Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Beyhan Bayhan,bilimsel araştırmalara göre Marmara Bölgesi'nde 7’nin üzerinde bir deprem bekleniliyor ancak 1970 ve 2005 yılları arasında yapılan binaların depreme dayanıklı olduğunu söylemek çok  zor” dedi.

Kentsel dönüşümün önemine dikkati çeken Bayhan, yapı stokunun çoğunun kaçak ve mühendislik görmemiş binalar olduğunu ifade ederek bu binaların bir an önce elden geçmesi gerektiğini söyledi.

Marmara Bölgesi’nin depreme hazır olmadığına da vurgu yapan Bayhan, “Marmara havzasında 1766'dan beri aktif olmayan fayın kırılması sonucu 7 ve ya üzerinde meydana gelebilecek depremde binaların güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Binaların testlerinin yapmamız ve devlet desteğiyle kentsel dönüşümün hızlanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

1855 yılında Bursa’da meyadana gelen depremde 35 bin nüfusun yüzde 4'ünün hayatını kaybettiğini hatırlatan Bayhan, “6 ve 7 arası yaşanacak bir depremde çok hasar ve can kaybı olur” dedi.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı