Topuklu ayakkabı alırken bunlara dikkat edin!

Topuklu ayakkabı seçerken önceliğin görünüşünden ziyade rahatlığı olması gerektiği ve ayakkabının iç yapısının da en az dış yapısı kadar önemli olduğu unutmamalıdır.

Topuklu ayakkabı alırken bunlara dikkat edin!
Bu içerik 361 kez okundu.

Eğer topuklu ayakkabı alma işinizi sabah erken saatlerde yapıyorsanız çok büyük bir yanlış içindesiniz. Ayaklarınız sabah saatlerinde şişmediği için alacağınız topuklu ayakkabı sizi giydiğiniz gün içinde birkaç saat sonra rahatsız eder bir hale sürükleyecektir. Bu sebeple topuklu ayakkabı alırken akşam saatlerini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Şişmiş ayaklarınız ile seçeceğiniz rahat bir topuklu ayakkabı sonrasında sizin için büyük bir rahatlığa olanak sağlayacak.

Topuklu ayakkabı alırken genel olarak hepimiz ayakkabının görünüşüne ve albenisine önem veririz. Halbuki içinde saatlerimizin geçeceği topuklu ayakkabıların içi de en az dışı kadar önemli. Hatta çok daha önemli. Ayakkabının iç kısmının çok kaygan bir maddeden yapılmış olması ayaklarınızın içinde kaymasına olanak sağlayacağından hem yürüyüşünüzü kötü gösterecek hem de ayak şeklinizi bozacaktır. Ayrıca iç malzemesinin sert olması da nasır gibi ayak problemlerine neden olurken ayağınızın acıması ile de sonuçlanır.

Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

En uzun parmağınız ile ayakkabı arasında mutlaka en az yarım santimlik boşluk olmalı.

Aylarınızın hava almasını sağlayan maddelerden yapılan topuklu ayakkabılara öncelik vermelisiniz. Böylece ter ve koku gibi istenmeyen durumlara maruz kalmazsınız.

Her ne kadar ayakkabı satıcısı size ayakkabının zamanla açılacağını söylese de bu durumun gerçekleşmeme olasılığını göz ardı etmemelisiniz. O bunu muhtemelen ayakkabının bir numara büyüğü kalmadığı için söylüyordur.

Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvırmanıza yetecek düzeyde olmalıdır. Ayak bileği burkulması gibi bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız daha geniş yapıda ve kısa topuklu ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz.

Ayakkabı alırken tek bir ayakla değil her iki ayağınızla da ayakkabı modelini denemelisiniz. Bunun en büyük sebebi iki ayağınızın da boy ve genişliğinin farklı ölçülere sahip olması.

Sivri burunlu ayakkabıda risk!

Sivri burunlu ve çivi topuğa sahip olan ayakkabılar sizin için daima bir risk unsurdur. Ayak şeklinizi bozması muhtemel olan sivri burun ayakkabılar çok sık giyildiği takdirde özellikle ayak parmaklarında istenmeyen kalıcı bir görüntüye neden olabilir. Çivi topuklu ayakkabılar ise bel ve omurganıza kalıcı zararlar verebilirler. Bunun yerine kısa ya da kalın topuklu ayakkabılar tercih ederek sağlığınızı korurken diğer yandan da istediğiniz kadınsı görünüşe sahip olabilirsiniz.

 

topuklu ayakkabı sivri burun çivi topuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi