Türkiye'nin ilk yerli parmak izi sistemi hazır

Türkiye, parmak izi sistemini yerlileştiriyor. İçişleri Bakanlığının talimatıyla HAVELSAN ve POLSAN, Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi çalışmalarına başladı. Parmak İzi Tanıma Sistemi'nin testleri başarı ile tamamladı.

Türkiye'nin ilk yerli parmak izi sistemi hazır
Bu içerik 493 kez okundu.

 

İçişleri Bakanlığı talimat verdi, HAVELSAN ve POLSAN ortaklığıyla yerli parmak izi veri sistemi üretildi.

Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında, Nitelikli Parmak İzi Tanıma Sistemi'nin HAVELSAN’da yapılan testleri başarıyla tamamlandı.

HAVELSAN Teknoloji Geliştirme Grup Müdürü Suphi Emre Şahin, "10 yıldan beri görüntü işleme konusunda, bulut teknolojileri konusunda çok yetkin bir ekip. Dolayısıyla bu teknolojileri de var olan geliştirilmiş sistem bileşenlerini de kullanarak, bir sene içerisinde ortaya çıkarttık" dedi. 

Sistem, İçişleri Bakanlığına bağlı kurumlarda da denenip yıl sonuna kadar teslim aşamasına getirilecek. Şahin, sistemin yurt dışı menşeli olmasının dezavantajını ise şöyle anlattı:

"En büyük dezavantajı, yurt dışındaki kişilerin bu sistemlere bakımlar yapması ve dolayısıyla bu sistemlerin içerisinde var olan kritik verilerin, bir şekilde yurt dışına gitme ihtimalinin olması. Bunun önüne geçmek için de tamamıyla milli olan sistemlerle değiştirmemiz gerekiyor."

Halihazırda yurt dışından ithal edilen parmak izi veri sisteminin yerli versiyonunun hayata geçirilmesiyle her yıl 20 milyon doların üzerinde bir meblağ yurt içinde kalacak.

Sistemin daha ileri aşamada, emniyetin olay yerinden elde ettiği parmak izleri ile de çalışabilir hale getirilecek. Retina ve avuç içi damar tarama teknolojileri de sisteme entegre edilecek.

Sistem sağlık alanında, noterlerde, gümrük kapılarında ve kimlik doğrulama işlemlerinde de kullanılabilecek. Milli parmak izi tanıma algoritmaları sayesinde kimlik sahtekarlığının önüne de geçilecek.

havelsan polsan yerliparmakizi teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi