“Libyalı kardeşlerimizi asla darbecilerin insafına bırakmayacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Başbakanı Sarrac, Beştepe'de görüştü. Ortak basın toplantısında Erdoğan, Sarrac ile yeni işbirliği anlaşmaları yapma konusunda anlaştıklarını belirtti. Erdoğan, "Libyalı kardeşlerimizi asla darbecilerin insafına bırakmayacağız" dedi. Destek için Türkiye'ye teşekkür eden Sarrac ise, "Libya'nın yeniden imarı sürecinde Türk şirketlerini Libya'da görmek istiyoruz" diye konuştu.

“Libyalı kardeşlerimizi asla darbecilerin insafına bırakmayacağız”
Bu içerik 288 kez okundu.

Libya Başbakanı Sarrac, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Erdoğan'ın açıklamasında satır başları;

Libya'da Darbeci Hafter'in kalleş saldırılarına rağmen Milli Mutabakat Hükümeti salgın konusunda gerekli tedbirleri aldı.

Sarrac ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Önceliğimiz Libya'yı istikrara kavuşturmak.

Hafter'i destekleyerek Libya'yı kan gölüne çevirenleri tarih yargılayacaktır. Libya'nın geleceğini sürekli tehdit altında tutan bir kişinin bu konuda masaya oturacak bir temsil kabiliyeti de olamaz. Libyalı kardeşlerimizi asla darbecilerin ve lejyonerlerin insafına bırakmayacağız.

Libya Ordusunun ilerleyişini takdir ile karşılıyoruz. Darbeci Hafter'in petrolü kaçak yolla satmasını yakından takip ediyoruz. Darbeci Hafter'in Libya halkının hakkı olan petrolü kaçak yollardan satma girişimlerinin engellenmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz.

Sarrac ile yeni işbirliği anlaşmaları yapma konusunda anlaştık. Libya Başbakanı Serrac ile Libya topraklarındaki iş birliği alanlarımızı genişletme hususunda görüş birliğine vardık. Doğu Akdeniz'deki doğal zenginliklerden faydalanmak üzere arama ve sondaj dahil iş birliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz.

(Libya'da BM himayesinde ve siyasi süreç içinde çözüm) Serrac ve hükümeti, darbeci Hafter ve çetelerinin işledikleri insanlık ve savaş suçlarına rağmen bu konuda her zaman müspet bir tutum takınmıştır.

Libya'daki sorunun meşruiyet ve hakkaniyet temelinde çözümü için tüm uluslararası platformlarda Serrac ile hareket edeceğiz.

Sarrac'ın konuşmasında satır başları;

Trablus ve çevresini tamamen özgürleştirdik. Bu hepimizin zaferidir. Bu düşmanı tamamen ortadan kaldırıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye'nin Libya sorununda tarihi ve cesur tutumundan ötürü teşekkürlerimizi ilettik. Libya'da düşmanı tamamen ortadan kaldırıncaya kadar mücadelemizi yapacağız. Gayrı meşru güçlerin lideri Hafter'e bundan sonraki süreçte müzakere olanağı vermeyeceğiz. Libya'nın yeniden imarı sürecinde Türk şirketlerini Libya’da görmek istiyoruz.

Libya Beştepe Recep Tayyip Erdoğan Fayiz es-Serrac
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi