Bebeklerin uyku düzenini sağlayacak 10 İpucu!

Mommy’s Bliss Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, bebeklerin uyku düzenini sağlayacak 10 ipucunu paylaştı.

Bebeklerin uyku düzenini sağlayacak 10 İpucu!
Bu içerik 414 kez okundu.

Hem anneler hem de bebekler için kaliteli uykunun önemine dikkati çeken Mommy’s Bliss Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, bebeklerin uyku rutinini oluşturmak, gece boyunca deliksiz uyumasını sağlamak ve iyi bir uyku düzenini korumak için ipuçları verdi.

Uykunun Geldiği Anı Bulun”

Bebeğin tamamen uyur durumla uyanık olarak ağladığı durum arasında yer alan uykunun geldiği anda beşiğe koyulması gerektiğini belirten Mommy’s Bliss Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, “Uykusu gelen bebekler kendilerini sakinleştirir ve kendiliğinden bozulması zor olan uyku zamanı alışkanlığı geliştirerek beşiklerinde uyurlar.” dedi.

Düzen Belirleyin”

Çelik, bebeklerin yaklaşık 3 aylık olduklarında çevrelerinin daha fazla farkında olduğunu ifade ederek; her gün ve her gece aynı saatte ve aynı yerde ideal uyku düzeninin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Rahat Uyku”

Güvende hisseden bebeklerin daha iyi uyuduğunun altını çizen Çelik, “Bebeğiniz beşikteyse rahatlık sayesinde daha hızlı uyuyabilir. Eğer bebeğiniz uyumakta zorluk çekiyorsa bebekte güven hissini oluşturmak için beşiği odanıza alın.” şeklinde konuştu.

Işığı Ayarlayın”

Mommy’s Bliss Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, bebeklerin vücutları biyolojik saatlerini ayarlamak için gündüz ışığa, gece ise karanlığa karşı hassas olduğunu söyleyerek; “Evdeki ışıkları ayarlamak için karartma ayarlı anahtarları kullanın. Güneş battıktan sonra daha karanlık ve gündüz ise daha aydınlık bir ortam yaratarak çocuğunuzun 24 saatlik ritmini düzenlemeye yardımcı olun.” ifadelerini kullandı.

Uyanma Zamanında Parlak Işık”

“Çocuğa uyanma zamanın geldiğini hatırlatmak için sabah ışığından faydalanın” diyen Çelik, bebeğin vücut saatini uyarmak için camın kenarına gidilmesini veya dışarıda yürünmesini tavsiye etti.

İklim Kontrolü”

Çelik, bebeklerin rahat uyuması için ideal konfor sıcaklığının 18-21ºC arası olduğunu kaydederek; odanın geceleri daha serin gündüzleri ise daha ılık olması gerektiğini söyledi.

Geceleri Göz Temasından Kaçının”

Bebeklerini sabahın kör saatlerinde emziren anneleri göz temasından kaçınmaları konusunda uyaran Çelik, “Bebeğin gözlerine bakmak kan basıncını ve kalp atış hızını yükseltir. Bu durumda ise bebeğiniz uyanır ve uykuya geri dönmekte zorlanabilir.” dedi.

Uyku Zamanı Masajı”

Mommy’s Bliss Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, “ Bebeklere yatmadan önce 15 dakika masaj yapılırsa daha hızlı uykuya dalıyorlar ve daha uzun süre uyuyorlar. Aynı zamanda karın ağrısını azaltarak büyümeyi ve kas tonusunu iyileştiriyor. Cildini rahatlatmak için bebek masaj kremi kullanın ve hafif baskı uygulayarak yavaş ve rahatlatıcı bir masaj yapın” diye konuştu.

Ritmik Sesler”

Bebeklerin anne karnındayken ritmik sesleri yüksek ve sabit olduğunu kaydeden Mommy’s Bliss Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, “Bebekler bu ritmik sesleri uyaran doğa seslerine ve beyaz sese iyi tepki veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Sallama”

Kendilerini sakinleştirmekte zorlanan bebeklerin genellikle sallanmaya iyi tepkiler verdiğini belirten Çelik, “Bebeğin uyumasını sağlamak için arkaya yatan mekanizması olan mekanik salıncak kullanın.” önerisinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi