Filistin Devlet Başkanı Abbas’tan Trump’a Rest

İsrail-Filistin sorununun ele alındığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde konuşan Abbas Ortadoğu barış planının “bölgeye barış ve istikrar getirmeyeceğini” belirterek İsrail ve ABD’nin bu teklifini reddettiğini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde duyurdu.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’tan Trump’a Rest
Bu içerik 90 kez okundu.

Hanginiz böyle bir devleti, bu koşulları kabul ederdiniz? İfadesini kullanan Abbas bu planın uluslararası meşru bir yanının bulunmadığına ve İsrail'in Filistin topraklarını ilhakına izin verdiğine dikkati çekerek, planın müzakereler için uluslararası referans olarak alınmaması gerektiğini vurguladı.

ABD'nin açıkladığı Ortadoğu Barış planı: 

Barış Hala Mümkün

Abbas, bu planın İsrail işgalini ödüllendirdiğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkeleri için savaşan 300 İsrailli yetkili, şimdi de adalet için bu planı reddediyor. ABD Kongresinden gelen bir mektupta 107 kişi, Senatodan ise 12 kişi bu plana karşı çıkıyor. Plana karşı çıkanlar arasında bazı başkan adayları bile var. İsrail ve Filistinliler arasında barış hala mümkün, başarılabilir. Kapsamlı ve kalıcı barış yolunda uluslararası ortaklık için buradayım."

Planda Kudüs’ün İsrail’e hediye edildiğini vurgulayan Mahmud Abbas Kudüs'ün bölünmemiş bir şekilde İsrail'in başkenti olamayacağını, Batı Kudüs'ün İsrail, Doğu Kudüs'ün ise Filistin'e ait olduğunu vurguladı. Abbas ülkesinin şiddet ve terörü reddettiğini ve her zaman barıştan yana olduğunu tekrar belirtti.

İsrail'in Filistin'in "barış fırsatlarını kaçırdığı" iddialarını da reddeden Mahmud Abbas, "Biz her fırsatı ciddiye aldık, çünkü barış halkımızın yararına. Moskova'ya 3 kez gittim ama o (Netanyahu) gelmedi. Bu durumda barışı reddeden kim?" diye konuştu.

 Uluslararası Konferans Çağrısı

Trump'dan adil olmasını ve uluslararası kararların uygulanmasını desteklemesini beklediklerini söyleyen Filistin Devlet Başkanı Abbas, BM Güvenlik Konseyine ise uluslararası bir konferans için çağrı yaptı.

Filistin halkının bu işgale daha fazla katlanamayacağını ve olayların patlama noktasında olduğunu vurgulayan Abbas "Bu durumdan kaçınmak için yeni bir umuda ihtiyacımız var ve lütfen bu umudu elimizden almayın. İsrail, uluslararası parametrelere göre barışa ve müzakerelere hazırsa, ben de derhal görüşmelere başlamaya hazırım." ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araç muayene süreleri 30 Eylül’e kadar uzatıldı
Araç muayene süreleri 30 Eylül’e kadar uzatıldı
131 bin çocuk için 138 milyon lira ödeme bugün yapılacak
131 bin çocuk için 138 milyon lira ödeme bugün yapılacak