2020 Patara Yılı İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak parti grup toplantısında yaptığı açıklamada “2020 yılını Patara yılı ilan ettik. Patara antik kenti Fethiye kalkan arasında bulunuyor" dedi.

2020 Patara Yılı İlan Edildi
Bu içerik 51 kez okundu.

Erdoğan turizme dair önemli açıklamalarda bulunduğu toplantıda "Yılı 34,4 milyar dolar turizm geliri ile kapattıklarını belirtti. Turizm alanında bir müjdeyi milletimle paylaşmayı istiyorum" diyen Erdoğan 2020’yi Patara yılı ilan ettiğini duyurdu.

Erdoğan Patara hakkında şu açıklamaları yaptı:

"TARİHİMİZİN EN ÖNEMLİ SEMBOLLERİNDEN BİRİDİR"

Likya'nın ana liman şehri olan Patara bizim tarihimizin de önemli sembollerinden biridir. Osmanlı kuzey Afrika ile telsiz telgraf iletişimini Patara'dan sağlıyordu. İtalyanlar tarafından bombalanana kadar faaliyet göstermişti. Bu istasyonu tekrar hayata geçiriyoruz.

"ÜLKEMİZİN TARİHİ ZENGİNLİĞİNİ TEMSİL EDECEK BİR YER"

Antik dönemden günümüze ulaşan tek deniz feneri de yine Patara'dadır. Patara'yı ülkemizin tarihi zenginliğini dünyada temsil edecek bir yer olarak gördük. Patara yılının ülkemize ve turizm sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum."

PATARA'YA NASIL GİDİLİR? 

Patara Plajı, Antalya – Kaş’ta yer alıyor. Doğal güzellikleri ile meşhur olan Kaş, Patara gibi bir plaja da ev sahipliği yaptığı için oldukça popüler bir tatil yeri. Aracınız ile Fethiye – Finike yolu üzerinden Patara Plajı’na ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 5 kilometrelik, denize doğru giden bir sapaktan sonra ulaşabileceğiniz plajın giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiş.

Antalya’dan Patara Plajına gitmek için yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. D330 karayolu üzerinden gidebileceğiniz gibi, dilerseniz Antalya – Denizli yolu üzerinden, Kemer, Kumluca ve Kaş ilçelerini ziyaret edebileceğiniz sahil rotasını da tercih edebilirsiniz.

PATARA PLAJI ÖZELLİKLERİ

Avrupa’nın en uzun plajlarından biri olan Patara Plajı, büyüleyici bir güzelliğe sahip. Gelen herkesi etkisi altına alan bu özel plaj, 12 kilometre uzunluğundaki kumsalı ile Akdeniz’in tüm nimetlerinden yararlanabilmenizi sağlıyor.  Bembeyaz kumları ile sonsuz maviliği birleştiren Patara Plajı, hem tarih, hem doğa, hem de denizi bir arada bulabileceğiniz çok nadir bölgelerden bir tanesi olma özelliğine sahip.

PATARA TARİHÇESİ

Hititçe'de Patar, Likya dilinde Pttara olarak anılan kentin MÖ 8. yüzyılda var olduğu yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşmiştir ve İskender'in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir. Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, bu nedenle doğu Akdenizde bulunan 3 hububat deposundan biri (Granarium) Patara'da bulunmaktadır. Bizans döneminde de gelişmesini sürdüren kent, hıristiyanlarca da önemli sayılmış. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Patara'lı olduğu söylenir.

400 metre genişliğinde ve 1600 metre derinliğindeki Patara limanının kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşmakta güçlük çekmeleri, Patara’nın giderek önemini yitirmesine neden olur. Rüzgarın savurduğu kumlar zamanla limanı doldurur ve kenti büyük ölçüde örter. Bugün kentte görülebilecek kalıntıların bir bölümünün kumlar altında olduğu dikkati çekecektir. Ancak son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarla kent, üzerini örten kumlardan arınmaya başlamıştır. Ayakta kalan en eski demokratik meclis binası bu şehirdedir. 2010'da TBMM tarafından restore edilmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı