100 yıl önce de salgınlarda aynı yöntemler uygulanıyordu

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nil Sarı, dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlerin Osmanlı döneminde de benzerliğine dikkati çekerek, “Bugünkü gibi o zaman da deniz ve tren yoluyla gelen yolcuların hastalığı yayması nedeniyle şehir giriş-çıkışları yasaklanıyordu. Deniz ve tren yoluyla şehir ve yurt dışından gelenler tahaffuzhaneler denen yerlerde karantinaya alınıyordu.”dedi.

100 yıl önce de salgınlarda aynı yöntemler uygulanıyordu
Bu içerik 537 kez okundu.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 21’ncisi düzenlenen Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali’nde konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nil Sarı, “Osmanlı döneminde de cüzzam, veba, çiçek gibi bulaşıcı hastalıklar vardı ve bunların da etkenleri, bulaşma yolları, tedavisi bilinmiyordu. Bugünkü koronavirüs salgınında olduğu gibi tek yol korumaktı” ifadelerini kullandı.

Osmanlı çeşitli yerlere bulaşıcı hastalıklar için hastaneler yaptırdı

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde gerçekleşen etkinlikte “Osmanlı’da Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Kurumsallaşma” konusunu ele alan Prof. Dr. Sarı, geçmişte salgın hastalıklarla mücadele yönteminin günümüzdekiyle benzer olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Sarı şöyle konuştu:

“Osmanlı Devleti’nin geniş bir coğrafyaya sahipti.İ kinci Abdulhamid Han Ortadoğu, Afrika, Balkanlar ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulaşıcı hastalıklar için hastaneler yaptırdı”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi