Karne dağıtım törenlerine koronavirüs düzenlemesi

Koronavirüs salgını, öğrencilerin bir yıllık çabalarının sonuçlarını aldığı ve heyecanla bekledikleri karne dağıtım törenlerini de etkiledi. Öğrenciler ilk kez okullarında karne alamamanın burukluğunu yaşayacak.

Karne dağıtım törenlerine koronavirüs düzenlemesi
Bu içerik 346 kez okundu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 23 Mart'ta uzaktan eğitime geçilmesiyle öğrenciler, dönem boyunca okullarından uzak kaldı. Bu süreçte öğrenciler, eğitimlerine TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden devam etti.

Salgın tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları sebebiyle evlere kapanılması ve salgının psikolojik etkileri nedeniyle zorlu geçen eğitim öğretim döneminin ardından 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen için tatil zili yarın çalacak.

Pandemi, öğrencilerin bir yıllık çabalarının sonuçlarını aldığı ve heyecanla bekledikleri karne dağıtım törenlerini de etkilerken, bu yıl karne heyecanı evlerde yaşanacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ilkokul ve ortaokul karneleri, elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacak.

Liselerde ise 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı, tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Bu nedenle liselerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecek. Ancak "teşekkür", "takdir", "onur" ve "üstün" başarı belgeleri ile diplomalar hazırlanacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle yığılmalara meydan vermemek için okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak 22 Haziran'dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir, teşekkür gibi belgelerin dağıtımı yapılabilecek.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrencinin karne sevinci bu yıl salgın nedeniyle yarım kalacak.

Koronavirüs nedeniyle okullarda karne törenleri düzenlenemeyecek, öğrenciler için özel etkinlikler yapılamayacak.

Her yıl karne dağıtım törenlerinde öğrencilerin sesleriyle yankılanan okullar, karne günü sessizliğe bürünecek.

Karnelerine online ortamdan ulaşacak öğrenciler, ilk kez karnelerini öğretmenlerinin elinden alamayacak olmanın hüznünü yaşıyor.

Karne alamamanın üzüntüsünü en çok birinci sınıfı bitirmeye hazırlanan minik öğrenciler yaşayacak.

Eğitim hayatlarının ilk yılında minik öğrenciler, öğretmenlerinin özenle hazırlayıp kırmızı kurdeleyle süslediği karnelerine kavuşamayacak.

Öğretmenler de bu yıl karne gününde öğrencileriyle bir arada olamamanın burukluğunu hissedecek, öğrencileri için karnelere not düştükleri tebrik, öğüt ve tavsiye niteliğindeki değerlendirmelerini yazamayacaklar.

Bazı öğretmenler ise uzaktan eğitim sürecinden ders yaptıkları video konferans uygulamaları üzerinden öğrencileriyle buluşarak bir nebze de olsa karne sevincini yaşatacak sürprizler yapmayı planlıyor.

Koronavirüs karne
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi