Kronik Hastalığı olan Çocuklara Özel Hastane Sınıfı Açıldı

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde uzun süreli tedavi gören çocukların tedavilerine devam edebilmesi için hastane yetkilileri tarafından “Özel Hastane Sınıfı” açıldı.

Kronik Hastalığı olan Çocuklara Özel Hastane Sınıfı Açıldı
Bu içerik 38 kez okundu.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü ile yürütülen “Öğretmenim Elimi Tut” projesi doğrultusunda açılan hastane sınıflarının onuncusu Koç Üniversitesi Hastanesi’nde hizmete başladı.

Açılış töreninde konuşan Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Milli Eğitim Bakanlığının 2023, 2053 ve 2071 eğitim vizyonları doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
"Yüksek ideallerimiz ve mevcut şartlar var. Yüksek ideallerimizi gerçekleştirmek için mevcut şartları da en iyi şekilde ortam hazırlayarak geliştirmek gerekiyor. Burada her şeyin başı sevgi. Sevgiyle yoğrulan her işin güzel olacağına inanıyoruz biz. Buradan yola çıkarak özellikle bu başlayan işin, hastanede eğitim hizmetlerinin en iyi ve verimli şekilde devam ettirilebilmesi için topyekun bir seferberlik başladı. İstanbul ilimizde şu anda 9 ilçede 10. hastane sınıfı açılmış oldu. Bunun sayısı da artacaktır inşallah. Bu çocuklar bizim için özel çocuklardır. Şu anda hastalık nedeniyle örgün öğretime gidemeyen çocuklarımızın mutlaka elinden tutulması gerekiyor. Biz her ortamda, nerede olursa olsun Milli Eğitim olarak bu konuları destekliyoruz, yeter ki bize yer verilsin. Bu anlamda gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz."

Bir vakıf üniversitesine bağlı eğitim ve araştırma hastanesinde ilk kez bir hasta sınıfı açıldığını dile getiren Saçkesen, şunları söyledi:

"Bu da bizim için bir ilk ve gurur. Öte yandan bu tür sınıflar daha çok onkoloji hastaları için açılırken, burada kronik hastalara yönelik hizmet verecek. Ki 24 yataklı sınıfın bulunduğu serviste de her türlü hasta yatıyor. Sadece organ nakli değil, bunların yanında kronik akciğer, karaciğer, son dönemde enfeksiyon hastaları yatıyor. Bütün bu hastalar buradan yararlanacak. Sanatla ilgili de özellikle atölyeler de olacak. Bu gerçekten büyük bir gurur kaynağı." 

Proje Danışmanı Aslıhan Özcan bunun örneklerinin yurt dışında çok fazla olduğunu belirterek, "Kronik hastalar çok uzun dönem hastanede kalabiliyorlar. Bu süreçte aslında duygusal ve sosyal olarak da pek çok ihtiyaçları oluyor. Bu ihtiyaçların da karşılanması çocuğun bütüncül olarak iyileştirilmesi için çok önemli. O yüzden de biz bunu yapmaya motive olduk." dedi. 

Yapılan sınıfın öğrencilerinin çok memnun olduğu dile getirilirken, hasta sınıfında eğitim alan 4.sınıf öğrencisi Zelal Koç’un annesi Ruşen Koç lk dönem kızının takdir alarak eğitimini tamamladığını ancak sömestr tatilinde rahatsızlandığı için hastaneye yatışının yapıldığını aktaran Koç, "Bu defa ne kadar bir süre okuldan ayrı kalacak onu da bilmiyoruz. Böyle bir yerin açılması onun için çok iyi. Çok büyük bir avantaj hem tedavimizi göreceğiz hem de derslerden geri kalmayacağız" diye konuştu. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı