Almanya’da virüs bulaştırma katsayısı 2,88’e yükseldi

Avrupa Birliği (AB) ülkesi Almanya’da virüs bulaştırma katsayısının (R değeri) son dört günde 1,55'ten 2,88’e yükseldiği belirtilirken Robert Koch Enstitüsü, ülkenin Gutersloh kasabasındaki bir et fabrikasında meydana gelen yerel salgın nedeniyle ülkede ikinci dalga endişesinin arttığını bildirdi.

Almanya’da virüs bulaştırma katsayısı 2,88’e yükseldi
Bu içerik 180 kez okundu.

CNN’de yer alan habere göre, Almanya’nın hastalık kontrol merkezi  Robert Koch Enstitüsü dün yaptığı açıklamada, ülkede yeni tip corona virüsün (Covid-19) R değerinin (virüs bulaştırma katsayısı) keskin bir şekilde arttığı belirtildi.

R numarası bir kişinin ortalama olarak kaç kişiye virüs bulaştırabileceğini gösteriyor. Eğer bu numara "bir" ise Covid-19’la enfekte olan kişiniN ortalama olarak bir kişiye daha virüs bulaştıracağı anlamına geliyor.

"R değeri 1'in altında kalmalı"

Almanya Şansolyesi Angela Merkel, daha önce salgının ülkede kontrol edilebilmesi için r değerinin 1’in altında olması gerektiğini, eğer durum gerçekleşmezse sıkı tedbirlerin geri dönebileceğini açıklamıştı.

Artış et fabrikasındaki salgından kaynaklanıyor

Robert Koch Enstitüsü, ulusal virüs bulşatırma katsayısındaki bu büyük sıçramanın Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yer alan  Gutersloh kasabasındaki bir et işleme tesisinde ortaya çıkan yerel bir salgından kaynaklandığını açıkladı. Kasaba fabrikada en az bin 331 Covid-19 vakası olduğunu ve bölgedeki yedi bini aşkın kişinin karantinaya alındığını açıkladı. Enstitü, Almanya’da vakaların genel olarak düşük bir eğim göstermesine rağmen meydana gelen yerel artışların r değerini arttırdığını bildirdi.

Bununla birlikte, Almanya’da şu ana kadar 190 bini aşkın Covid-19 vakası vw 8 bin 962 virüs kaynaklı ölüm bildirildi.

Almanya koronavirüs ikinci dalga
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) 268 personel alacak
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) 268 personel alacak
Ziraat Bank Azerbaycan Şuşa’da şube açacak
Ziraat Bank Azerbaycan Şuşa’da şube açacak