Yiyecek alerjisine ilk aşı!

Sık karşılaşılan yer fıstığı alerjisine karşı aşı geliştirildi. Bu, yiyecek alerjisine karşı geliştirilen ilk aşı olma özelliği taşıyor.

Yiyecek alerjisine ilk aşı!
Bu içerik 37 kez okundu.

Yer fıstığı alerjisi, Avrupa ve ABD’de çok yaygın görülen bir alerji türüdür. Geliştirilen yer fıstığı alerji aşısı, hastaları alerjik belirtilerden uzak tutacak. Geliştirilen bu aşı, kapsül şeklinde ve ağız yolu ile kullanılıyor.

Yerfıstığı alerjisi olan hastaların vücuduna aşı ile az miktarda yer fıstığı verilerek alerjik şok riski engellenecek. Aşının kullanımı ise resmi olarak onaylandı.

Daha önceleri arı, ev tozu, polen ve küf mantarı alerjileri için aşı geliştirilse de yiyecek alerjileri için herhangi bir çalışma olmamıştı. Bu yüzden yer fıstığı aşısı,diğer yiyecek alerjilerine karşı da geliştirilecek aşılar için emsal oluşturuyor.

Avrupa ve ABD kadar çok yaygın olmasa da Türkiye'de de yerfıstığı alerjisi olan hastalar mevcut. Ancak Türkiye’de en sık görülen alerjiler süt ve yumurtaya karşı olan alerji türleridir. Bu alerjilere karşı ülkemizde, hastanelerde hastalar gözlem altında tutularak az fırınlanmış yumurta, sulandırılmış süt verilerek, hastaların alerjilerini atlatabilmeleri için çalışılıyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı