İsrail’e tepki! Türkiye'ye yönelik açık provokasyon

Doğu Kudüs'te, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlemesi yapılan tarihi mezarlığın duvarındaki bilgilendirme tabelası İsrailli belediye görevlileri tarafından kırıldı.

İsrail’e tepki! Türkiye'ye yönelik açık provokasyon
Bu içerik 450 kez okundu.

Tabela, TİKA tarafından 10 yıl önce Filistin'e ve Kudüslülere destek olmak için yapılan proje sonrasında asılmıştı.

TİKA tabelası, Kudüs'ün surlarının dışındaki tarihi mezarlık bölgesinde çevre düzenlemesi kapsamında bulunuyordu.

Kudüs'ün bir başka ilçesi Sur Bahir'de de TİKA'nın Filistin Milli Eğitim Bakanlığına desteğini gösteren tabela İsrailli belediye görevlileri tarafından kırıldı.

Dışişleri Bakanlığından tepki

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Twitter hesabında konuya ilişkin yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"O tabelaları sökebilirsiniz ama ümmetin gönlündeki Türkiye sevgisini asla sökemeyeceksiniz. Tarihsel ve kültürel mirasa gösterilen bu saygısızlığa uluslararası toplum gereken cevabı vermelidir. O balyoz sadece TİKA'mızın tabelasına değil insanlığın kalbine indirilmiştir."

Türkiye'nin varlığından rahatsız olanların hukuk dışı bir uygulaması

TİKA'nın kurumsal Twitter hesabından yapılan açıklamada, mezarlık duvarındaki tabelanın sökülmesinin, bölgede barış ve refah için gayret sarf eden Türkiye'nin varlığından rahatsız olanların hukuk dışı bir uygulaması olduğu belirtildi.

Açıklamada, TİKA'nın proje ve faaliyetlerini iş birliği yaptığı ülkelerin bilgisi dahilinde hayata geçirdiği vurgulandı:

"Yusufiye Mezarlığı restorasyonu da yerel makamların talebi ve işbirliği ile gerekli tüm prosedürler yerine getirilerek 2015‘te tamamlanmıştır.

Kudüs, tarihi dokusu ile birlikte korunması ve yaşatılması gereken kültürel bir hazinedir. Kudüs’ün İslam geçmişini taşıyan tarihi eserlerinin ihya edilmesi yalnızca Müslüman topluma değil tüm dünyaya bırakılan bir miras niteliğindedir.

TİKA, Kudüs‘teki tarihi eserlerin korunarak gelecek nesillere aktarılması ve bölgeye katma değer üretmesi için çalışmalarına devam edecektir. Filistin’de Türk kurumları hakkında karalama kampanyaları ile faaliyetlerimize gölge düşürmeye çalışanların çabaları sonuçsuz kalacaktır

Bu tür talihsiz eylemlerin bir daha yaşanmaması adına Yusufiye Mezarlığındaki gayri nizami uygulamanın, diplomatik ve hukuki süreçler içinde Dışişleri Bakanlığımızın, Kudüs Başkonsolosluğumuzun ve bölgedeki ofisimizin girişimleri ile takipçisi olacağız."

AK Parti Sözcüsü Çelik: Türkiye’ye yönelik açık provokasyon

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de İsrail'in söz konusu eylemine tepki gösterdi.

Tabelaların sökülmesini "Türkiye'ye yönelik açık provokasyon" olarak nitelendiren Çelik, şunları kaydetti:

"O eserlerin ruhuna sinmiş değerler taşa ve toprağa kazınmıştır, tabela sökerek yok edilemez.

Türkiye’nin insanlık adına savunduğu barış değerlerinin temsilcisi TİKA, Orta Asya'dan ve Balkanlar’a, Afrika ve Latin Amerika'dan ve Pasifik Adalarına uzanan geniş coğrafyada 'kültürel değerlere saygı' ve 'birlikte kalkınma' amacıyla çalışmalarını yürüten bir kuruluşumuzdur.

TİKA, tüm bu coğrafyalarda kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmaktadır; son derece şeffaf bir yol izleyerek söz konusu ülkelerde tarihi ve kültürel derinliği olan projelerini gerçekleştirmektedir.

İsrail makamlarının TİKA tabelalarını kaldırarak ortaya koyduğu saygısızlık, aynı zamanda insanlığın ortak kültür mirasını koruma iradesine yönelik de bir saldırı niteliğindedir. Tüm dünya insanlık mirasına saygısızlık yapan İsrail hükümetine karşı sesini yükseltmelidir."

Doğu Kudüs İsrail TİKA tabela
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi