Erdoğan’dan İş Bankası Talimatı: Bir An Önce Getirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği Ak Parti MKYK toplantısında, İş Bankası CHP hisselerinin hazineye devri için konuştu. Devir işlemlerine yönelik hazırlanan taslak için ise "Tekrar çalışın ve bir an önce getirin" talimatını verdiği öğrenildi.

Erdoğan’dan İş Bankası Talimatı: Bir An Önce Getirin
Bu içerik 27 kez okundu.

 

Geçtiğimiz aylarda siyasetin gündeminde olan CHP’nin elindeki İş Bankası hisseleri uzun zamandır gündemden uzak olmasına rağmen Ak Parti MKYK’da tekrar gündeme düştü. Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu’nda konuşuldu.

Ak Parti’nin ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ak Parti MKYK’da İş Bankası hisselerinin Hazineye devrinin planlandığını söyledi.

Hürriyet’in yaptığı habere göre toplantıda, CHP’nin elinde İş Bankasından kalma zeytinliklerin bile olduğunu ama Siyasi Partiler Yasası’na göre partilerin bu şekilde mal varlığının olamayacağı konuşuldu. Hazırlanan taslağa göre CHP’nin İş Bankasındaki hissesi hazineye teslim edilecek.

Nasıl Başladı?

Geçtiğimiz aylarda İş Bankası hisselerini gündeme getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söylemişti: "İş Bankası masada bunu unutmayın. Gazi Mustafa Kemal'in İş Bankası'nı CHP'ye değil Hazine'ye tahsisi vardır. Allah’ın izniyle bu İş Bankası hazinenin olacaktır. Bu parlamento bu tarihi kararı da Allah'ın izniyle alacaktır ve milletin hazinesine İş Bankası, evet oradaki hissesiyle yüzde 28 devredilecektir, ben buna inanıyorum. Efendim CHP buradan para almıyormuş. Doğru. Dört tane üye oranın yönetiminde. O yönetimde onlar ne iş yapıyor. Sadece ellerini mi kaldırıp indiriyorlar. Niçin indiriyorlar, ne yapıyorlar, bunların hepsini biliyoruz. Onun için buradaki o tarihi yanlışı da, o bütün yapılacak yolsuzlukların önünü de biz keseceğiz."

İş Bankası Nasıl Kuruldu?

Yeni Cumhuriyetin temellerinin atıldığı 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk, "Siyasal, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner.” sözleriyle yeni bir milli banka kurulmasının önemli olduğunu ifade etmişti.

O dönemde Ziraat Bankası ve Osmanlı Bankası faaliyet göstermekteydi. Ziraat Bankası zirai işlemlerde kendini geliştirmiş bir bankaydı. Osmanlı Bankası yerine yeni bir banka kurulması planlanıyordu.

Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası, Atatürk'ün direktifleriyle İzmir Birinci İktisat Kongresi'nde alınan kararlar doğrultusunda 26 Ağustos 1924 tarihinde kurulduu.

İş Bankası ilk Genel Müdürü Celal Bayar'ın liderliğinde 2 şube ve 37 personel ile hizmete başladı. Banka, 1 milyon liralık nominal sermaye ile kuruldu.

ATATÜRK'ÜN İŞ BANKASI VASİYETİ

Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetinde İş Bankası hisselerinin mülkiyetinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne bırakılmasını istemişti. Bu hisselerden oluşan kârlar ise Atatürk'ün vasiyeti üzerine Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılıyor.

İş Bankası ortaklık yapısı:

  • İş Bankası Munzam Sandık Vakfı: % 39,95
  • Atatürk Hisseleri (Cumhuriyet Halk Partisi)*: % 28,09
  • Halka açık pay: % 31,96

İŞ BANKASININ İLKLERİ

İş bankası 1932 yılında Almanya'nın Hamburg ve Mısır'ın İskenderiye kentinde ilk yurt dışı şubesini kurdu.

Banka 1982 yılında Türkiye'de ilk ATM makinalarını getirdi.

1997 yılında "mavi hat" ismiyle ilk internet şubesini hayata geçirdi.

İş bankası finans merkezlerinin İstanbul'da toplanmasından ötürü 2000 yılında genel merkezini Ankara'dan İstanbul'a taşıdı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarıkamış Rallisi İptal Edildi
Sarıkamış Rallisi İptal Edildi
Valencia Kulübünden Koronavirüs Tedbiri
Valencia Kulübünden Koronavirüs Tedbiri