Dünya Radyo Günü farklı temalarla kutlanıyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından radyonun önemine değinmek ve uluslararası radyo yayıncıları arasındaki etkileşimi artırmak amacıyla her yıl Şubatın 13’ü Dünya Radyo Günü olarak kutlanıyor.

Dünya Radyo Günü farklı temalarla kutlanıyor
Bu içerik 78 kez okundu.

19.yüzyılın sonlarında icat edilen radyo, dünya savaşlarında milyonlarca kişiye haber alma imkanı sağlayarak dönemin vazgeçilmez kitle iletişim aracı olma özelliğini taşıdı. Radyo, teknolojiye paralel olarak gelişerek günümüzün bile ciddi haber alma araçlarından biri olmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ilan edilen 13 Şubat Dünya radyo günü, her yıl farklı bir küresel sorunu ele alınarak kutlanıyor.

Küresel konuların işlenmesindeki amaç, küresel sorunlara yönelik diyaloğu artırarak demokratik tartışmalara zemin hazırlayıp pozitif yönde adımlar atılmasını sağlamaktır.

UNESCO tarafından başlatılan çalışma ile 2011’den bu yana hükümetler, sivil toplum, akademi dünyası ve BM kurumlarıyla radyoya ulaşımın artırılması hedefleniyor.

Radyo, Türkiye'de resmi olarak 1927'de yayın hayatına başladı

Türkiye’de resmi olarak 1927'de yayına başlayan radyolar, eğitim, haberleşme, eğlence, reklam gibi içeriklerle yayın hizmeti sundu. Teknolojinin ilerlemesi ile de ülke çapında yaygın kitle iletişim aracı olarak yerini aldı.

Radyolar, internetin yaygınlaşması ile akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar üzerinden dinlenmeye devam ediyor.

Dünya çapında 44 bin radyo istasyonu bulunuyor

Dünya geneline bakıldığında, yaklaşık 44 bin radyo istasyonunun mevcut olduğu görünüyor. Radyo sayısı, Afrika'da hala gazete ve televizyon sayısından daha fazladır.

Gelişmiş ülkelerde  ise radyo kullanılmıyor sanılsa da hala yaygın olarak kullanılıyor.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Esra Albayrak'a çirkin saldırı ile ilgili çok sayıda kişi gözaltında!
Esra Albayrak'a çirkin saldırı ile ilgili çok sayıda kişi gözaltında!
Kıdem tazminatı sorununu çözüm arayışları çerçevesinde tartışmaya hazırız
Kıdem tazminatı sorununu çözüm arayışları çerçevesinde tartışmaya hazırız