Elanur Matematik’te Dünya Birincisi Oldu

10 yaşındaki Elanur Akıncı 7 bin 238 kişinin katıldığı, Kanada’da düzenlenen matematik yarışmasında Dünya birincisi oldu.

Elanur Matematik’te Dünya Birincisi Oldu
Bu içerik 95 kez okundu.

Kemal Paşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Elanur Akıncı kazandığı bu başarıyla sosyal medyada gündem oldu.

Birçok yarışmada derece elde eden Akıncı, son olarak birçok farklı ülkenin katıldığı yarışmada birinci olarak ülkemizi temsil etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, başardığı bu başarı sonrasında Elanur Akıncıyı makamında ağırladı ve çeşitli hediyeler verdi. Türkiye'yi temsil ettiği için mutlu olduğunu dile getiren Akıncı, "Bu başarıdan ötürü çok sevinçliyim. Desteklerinden ötürü öğretmenim Gülsüm Ceylan'a ve aileme teşekkür ediyorum. İleride bilim insanı olmayı hedefliyorum. İngilizce'nin yanı sıra Fransızca da çalışıyorum. Günlüğümü de kendi tasarladığım simgelerle oluşturdum." diye konuştu.

Akıncı’nın Öğretmeni Gülsüm Ceylan ise Elanur’un sahip olduğu matematik zekasını görünce ailesiyle irtibata geçerek Elanur ile birebir çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Anne Kezban Akıncı da çocuğunun matematik zekasının yanında disiplinli olmasının bu yarışmayı kazanmasında en büyük etkenlerden olduğunu dile getirdi.

Sosyal Medya’da Elanur'la ilgili Yapılan Paylaşımların Bazıları

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması

Öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, dünya çapında internet ortamında düzenleniyor.

Yılda 6 kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye'den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçebiliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Esra Albayrak'a çirkin saldırı ile ilgili çok sayıda kişi gözaltında!
Esra Albayrak'a çirkin saldırı ile ilgili çok sayıda kişi gözaltında!
Kıdem tazminatı sorununu çözüm arayışları çerçevesinde tartışmaya hazırız
Kıdem tazminatı sorununu çözüm arayışları çerçevesinde tartışmaya hazırız