Yurt dışına kaçırılan tarihi eserler Türkiye’ye getiriliyor

Milattan önce 3000-2000 bin tarihlerine ait, iki boğa tarafından çekilen kağnı heykeli ve üç parçalı Sidamara tipi bir lahit, kaçırıldıkları İngiltere’den 15 Şubat’ta Türkiye’ye getirilecek.

Yurt dışına kaçırılan tarihi eserler Türkiye’ye getiriliyor
Bu içerik 78 kez okundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt dışına kaçırılan kültür hazinelerinin yurda geri kazandırılması çalışmalarını sürdürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılan açıklamaya göre, Anadolu kökenli ve milattan önce 3000-2000 bin tarihine dayanan iki boğa tarafından çekilen kağnı heykeli ile üç parçalı Sidamara tipi bir lahit, şu an bulunduğu İngiltere'den 15 Şubat'ta Türkiye’ye getirilecek.  

Yurda getirilecek olan eserleri ise, Türk Hava Yolları ücretsiz olarak taşıyacak. Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenecek olan tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılacağı lansmanla basına tanıtılacak.

Eserlerin, İngiltere'deki Bonham's Müzayede Evi'nde satışa çıkarıldığı tespit edilmişti. Şanlıurfa Müzesi koleksiyonunda benzerlerine rastlanması üzerine Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’ndan eserin kökenine ilişkin bir rapor hazırlanması istendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliğine iletilen raporda, eserin satışının durdurulması talep edildi.

Tanıtma Müşavirliğinin girişimleri sonucunda eseri satan kişi, eser üzerindeki mülkiyet hakkından vazgeçerek eserin Türkiye'ye iadesi sağlandı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı