Ayasofya Camii'ne karşı çıktılar!

Ayasofya'nın 86 yıl sonra müze statüsünden çıkarılarak camiye çevrilmesi bazı isimleri rahatsız etti.Ayasofya'nın ibadete açılmasına karşı çıkanlar arasında Orhan Pamuk, Elif Şafak ve Nevşin Mengü, gibi isimler vardı.

Ayasofya Camii'ne karşı çıktılar!
Bu içerik 544 kez okundu.

Ayasofya'nın 86 yıl sonra müze statüsünden çıkarılarak camiye çevrilmesi bazı isimleri rahatsız etti. Rahatsızlıklarını sosyal medya hesaplarından dile getiren isimlerin, paylaşımları 'pes' artık dedirtti. Ayasofya'nın ibadete açılmasına karşı çıkanlar arasında Orhan Pamuk, Elif Şafak ve Nevşin Mengü, gibi isimlerin olması da dikkat çekti.

Fatih Sultan Mehmet'in emaneti Ayasofya, 86 yıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ibadete açıldı.

Karar Türkiye'de ve Müslüman dünyasında büyük sevinçle karşılandı. Ayasofya'nın ibadete açılmasından rahatsız olanlar da açık açık bu duygularını dile getirmeye başladı.

Twitter'dan açıklama yapan Elif Şafak, "Ayasofya'nın camiye çevrilmesi çok yanlış ve tamamen siyasi çıkarlar için verilmiş bir karar. Bu toprakların tarihine saygısızlık, insanlık mirasına ve farklı kültürlere saygısızlık. Kapıları herkese eşit şekilde açık bir müze olmalıydı bu değerli mekan." dedi.

Gazeteci Yavuz Baydar, "Geçmiş olsun Türkiye... Bu karar belki Laik Türkiye'nin temellerine atılmış bir dinamit olmayabilir. Çünkü denilebilir ki; zaten ülkede inanç kimliklerine saygılı bir laisite hiç olmamıştı.

Ama şu gayet açık; bu karar Türkiye'nini çok kimlikli, çok kültürlü imajına, bir dünya metropolü olan İstanbul'un çok katmanlı tarihine vurulan sert bir, ölümcül bir hançer darbesidir.

1934'te alınan müze kararının hunhar bir İslamcılık ve oy devşirme amaçlı bir popülizm uğruna lav edilmesinin anlamı da çok açıktır. Türkiye bugünden itibaren fiilen, tekçi bir İslam cumhuriyetidir." ifadelerini kullandı.

Gazeteci Nevşin Mengü, Ayasofya kararı için "İktidar yarattığı düşmanlara karşı zafer kazanma duygusuna bağımlı hale geldi, tabanını ve kendini de bir arada tutmak için devamlı olarak bu duyguya ihtiyaç duyuyor. Ayasofya kararı da bu doğrultuda alınmış yanlış bir karar" dedi.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da, Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılmasına ilişkin,

"Ayasofya'yı yeniden camiye çevirmek, dünyanın geri kalanına 'artık seküler değiliz' demektir" yorumunda bulundu.

Siyaset Bilimci Baskın Oran, Ayasofya'nın ibadete açılmasını "Bu bir sıkışmışlık. Eldeki son barut harcandı artık.Şimdi patladı bakalım ne olacak? Barut bitti. Sadece dış barut kaldı. Suriye ve Libya" diye değerlendirdi. Oran'ın bu skandal yorumu sosyal medyada büyük tepki topladı.

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Ayasofya'nın ibadete açılmasına

"Sultan Ahmet’i dolduramayanlar Ayasofya tuzağını kurmasınlar. Bu karara Atatürk devrimlerini hiçe sayan, hukuku ayaklar altına alan bir karardır. Danıştay, Cumhuriyeti iptal mi edecek?"  Yorumunda bulundu.

Sık sık yaptığı skandallarla gündeme gelen Gazeteci Zafer Arapkirli, Ayasofya'nın ibadete açılma kararı için "KILIÇ... Ben diyorum "Kültür Mirası" O diyor "Kılıç Hakkı" Neyi tartışacaksın bu kafa ile?" paylaşımında bulundu.

Ayasofya Camii'nin ibadete açılması, FETÖ'cü Emre Uslu'yu rahatsız etti.

Vatan haini firari Emre Uslu, Danıştay'ın kararının ardından, skandal bir paylaşım yaptı.

Ayasofya Camii'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saygısızlık yapan hain FETÖ'cü, tepki çeken bir photoshop görüntüsü paylaştı.

 

Ayasofya cami Orhan Pamuk Elif Şafak Nevşin Mengü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi