Tıbbi Maske Fırsatçılarına Ceza Geliyor

Çin’de ortaya çıkan Korona virüsünden sonra. bunu fırsat bilip maske fiyatlarını 10 katına çıkarıp haksız kazanç elde edenlere ceza yolda.

Tıbbi Maske Fırsatçılarına Ceza Geliyor
Bu içerik 85 kez okundu.

Ticaret Bakanı Pekcan, tıbbi maskelerde haksız fiyat uygulamalarıyla ilgili olarak , "Tıbbi maskelerde haksız fiyat artışı yapanlara 10 bin ile 104 bin lira arasında ceza uygulanacak" dedi.

Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Çin'de görülen yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının dünya ve Türkiye ekonomisine etkilerine ilişkin soru üzerine Pekcan, “Küresel tahminlere göre Çin ekonomisinin yüzde 1-2 daralmasının, bunun da dünya ekonomisini yaklaşık yüzde 1 etkilemesinin beklendiğini” ifade etti.

Pekcan, şu anda bunu konuşmak için erken olduğunu söyledi.  Çin'in otomotiv ve elektronik sektöründe küresel tedarikçi konumunda bulunması nedeniyle bu alanlarda ciddi sıkıntı yaşanabileceğine dikkati çekti. Pekcan, "Aynı zamanda Çin çok büyük emtia ithalatçısı konumunda. Eğer Çin'in talebi yavaşlarsa başta petrol fiyatları olmak üzere emtia fiyatları da birden düşebilir" diye konuştu.

Türkiye'nin bir tedarik riski olmadığını dile getiren Pekcan, "Bizim Çin'e bağımlı olduğumuz ham madde, ara malı yok" ifadesini kullandı.

Pekcan, Çin'in içinde bulunduğu kötü durumu çok iyi yönettiğini belirterek, alınan önlemler nedeniyle dünya ticaretinde de değişimler olabileceğini söyledi. Pekcan, "Örneğin, Çin'in ihracat yaptığı yakın coğrafyamızdaki taleplerde sapmalar beklenebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Maskelerde Fahiş Fiyat Uygulayanları Tespit Ediyoruz

Korona virüsü salgını ile birlikte maskelere olan ilginin artmasıyla Çin’e dışardan çok fazla maske götürüldüğünü söyleyen Pekcan, Türkiye’den Çin’e ederinden çok fazla fahiş fiyat uygulayanları tespit edip ceza vereceklerini belirtti.

Gümrük Personellerimiz İçin Tedbirlerimizi Aldık

Bakan Pekcan, kendilerine, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19'un kuru yüzeylerde birkaç saatten fazla yaşamadığı yönünde bilgi verildiğini söyleyerek  şöyle devam etti:

"Dolayısıyla kargolarda risk olmadığı belirtiliyor ama Çin'den gelen günde 300 posta torbası şu anda günlük 30'a düştü, zaten insanlar imtina ediyor. Ayrıca, biz gümrük personelimizi korumak amacıyla özel giysiler, maskeler, gözlükler, eldivenler, dezenfektanlar gibi önlemlerimizi aldık. Bu yönde Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun da çok ciddi çalışmaları var."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı