Halk gitti ama Esed seçim yapıyor!

Halkın yarısından fazlasının ülkesini terk ettiği veya yerinden edildiği Suriye'de, Esed rejimi yarın parlamento seçimleri düzenleyecek.

Halk gitti ama Esed seçim yapıyor!
Bu içerik 401 kez okundu.

Suriye'de milyonlarca sivili yerinden ve yurdundan eden eli kanlı Beşşar Esed rejimi, iç savaşın devam ettiği süreçte yarın 3. kez parlamento seçimlerine giderken, muhalifler ise tüm halkın katılmadığı bu seçimi meşru görmüyor.

Esed rejimi, Suriye'de Mart 2011'den bu yana süren iç savaşta, milyonlarca Suriyelinin ülkeyi terk ettiği ve yurt içinde yerinden edildiği bir ortamda, yarın 3. kez parlamento seçimlerine gidiyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle daha önce ertelenen milletvekili seçimlerine, rejimin göçe zorladığı ve yerinden ettirdiği Suriye halkının yarısından fazlası katılamayacak.

2011 öncesi ülke nüfusu 22-23 milyon civarındayken Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre, iç savaşta 6,7 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bu süreçte, 7-8 milyon kişi de yerinden edildi.

Ülke topraklarının yaklaşık yüzde 61'ine hakim olan Esed rejimi, seçimleri, kontrolündeki bölgelerin yanı sıra terör örgütü YPG/PKK işgalindeki Haseke ilinde bazı noktalarda düzenleyecek.

Askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde ise seçimler yapılmayacak.

Sözde farklı kesimlere mensup 250 üyeden oluşan Suriye parlamentosunda, her dönem rejime yakınlığıyla bilinen çok sayıda iş insanı, aşiret lideri ve sözde bağımsızlar yer alıyor.

Rejim medyasındaki haberlere göre, seçimlere 1658 milletvekili adayı katılacak.

Parlamentoyu "savaş meclisi" olarak niteleyen Suriye muhalefeti ise rejimin sadece kendine yakın olan kişilerin adaylığına onay vererek göstermelik seçimler yaptığını düşünüyor.

Esed rejimi, daha önce 2012 ve 2016'da benzer seçimlere gitmişti.

Esed rejimi seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi