Kosova’da Başkan ve Bakanların maaşı yarıya indirildi

Kosova Başbakanı Albin Kurti, kendisinin ve kabinede görevli Bakanların maaşının yarıya indirileceğini açıkladı.

Kosova’da Başkan ve Bakanların maaşı yarıya indirildi
Bu içerik 74 kez okundu.

Avrupa’nın en fakir ülkelerinden olan Kosova’da iki sene önce Başbakan ve tüm Bakanların maaşına 2 katı oranda zam yapılmıştı.

Başbakan Kurti geçtiğimiz sene sol kanatta bulunan partisi Vetevendosje (kendi kararını al) birinci olursa gelir adaletsizliğini ortadan kaldıracağını söylemişti.

Başbakan Kurti kabine toplantısı öncesinde yaptığı açıklamasında “Hükümete, Başbakan ve Bakanların maaşlarını yarıya indirmesini teklif ediyorum” dedi.

İşsizliğin yoğun olduğu ülke Kosova’da, Kurti’den önce başbakanlık görevini yürüten ve Temmuz ayında istifa eden Ramush Haradinaj, göreve geldiği sene 1500 Euro olan maaşını 2950 Euro’ya çıkarmıştı.

Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri olan Kosova da Başbakan Ramush’un bu hamlesi halk tarafından hiç hoş karşılanmamış, çeşitli protestolara sebep olmuştu.

Evli ve bir çocuk babası olan Başbakan Kurti, 2005 yılında Vetevendosje (kendi kararını al) hareketini kurdu.

2005 yılından bu yana siyasetin içinde olan Albin Kurti, 2019 yılında Başbakan seçildi.

Yaklaşık 1.8 milyon nüfusa sahip olan Kosova'da nüfusun üçte biri işsiz. Ülke ekonomisi bu sene yüzde 4 oranında büyüse de bu durum işsizlik ve fakirlikle mücadele için yeterli gözükmüyor.

Kosova'da son yıllarda yaşanan rüşvet ve devlet memurluğuna alımlarda adam kayırma olayları halk arasında büyük tepkilere neden olmuştu. Kosova İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 2018 yılında özel sektördeki ortalama maaşlar 401 euro iken, kamu sektöründe bu rakam 573 euro'ya kadar çıkıyor.

Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan ederek Sırbistan'dan ayrıldığını açıkladı. Yaklaşık 100 ülke tarafından tanınan Kosova, Belgrad hükümeti tarafından tanınmıyor.

 

 

kosova
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Esra Albayrak'a çirkin saldırı ile ilgili çok sayıda kişi gözaltında!
Esra Albayrak'a çirkin saldırı ile ilgili çok sayıda kişi gözaltında!
Kıdem tazminatı sorununu çözüm arayışları çerçevesinde tartışmaya hazırız
Kıdem tazminatı sorununu çözüm arayışları çerçevesinde tartışmaya hazırız