Hacettepe Üniversitesi’nden Yerli İlaç Projesi

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, üniversitenin yeni yıla ilişkin hedeflerini anlattı. Nadir hastalıklar için formülasyon geliştirmek ve kanser hastalığına yönelik ilaç, tıbbi sensör üretmek için TÜBİTAK'a proje sunduklarını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi’nden Yerli İlaç Projesi
Bu içerik 37 kez okundu.

Yeni yılın geçen seneyi aratmamasını hedeflendiğini, bu doğrultuda çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Haluk Özen Türkiye'nin sağlık alanında Hacettepe Üniversitesi'nden bir beklentisi olduğuna değinerek “11. Kalkınma Planı'nda denilir ki, Türkiye'nin dış ticaret dengesini en çok bozan sektörlerin başında sağlık sektörü gelir. Bunun sebebi, ilaç, aşı ve tıbbi cihaz ithalatadır. Bunlar yaklaşık 12 milyar dolar bir ithalata denk gelmektedir" diye konuştu.

Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti’nin bir devlet üniversitesi olan Hacettepe Üniversitesi’nden beklentisinin olduğunun farkında olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"Sağlık alanında bu kadar başarılı olan bir üniversitenin aslında akademik başarılarının yanı sıra artık ilaç, aşı ve tıbbi cihaz üretiminde ürüne yönelik araştırmalar yapması bekleniyor. Biz de bu beklentiyi karşılamak için Hacettepe Üniversitesi'ndeki paradigmaları değiştirmeyi planlıyoruz. Üniversitelerin bilimsel yayın çıktılarına bakıldığında biz, uluslararası sıralama kuruluşu olan Times Higher Education'da (THE), tıp ve sağlık alanında 2018 yılında 400-500, 2019'da 300-400 ve 2020 yılında 250-300 arasındayız. Bilimsel yayında müthiş bir yükseliş trendidir. Bu bilimsel yayınları aynen ve daha da ilerleterek geliştirmenin yanında artık ürüne yönelik çalışmaya da başlamak zorundayız."

Yeni Projeler üretmek için Sağlık Bakanlığı ile projelere başladıklarını belirten Özen “Üniversitemizin bu amaç için kullanılabilecek çok büyük bir arazisini de bu iş için seferber etmeye hazırız" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı