İstanbul'un işletim sistemi haritaya döküldü

Akıllı telefon dünyası iki işletim sistemiyle domine ediliyor. Android ve iPhone olarak ikiye ayrılan akıllı telefonların dağılımı bir araştırmacı tarafından haritaya döküldü. Türkiye’nin en yüksek nüfusa sahip iki şehrinin Android ve iPhone kullanım haritaları.

İstanbul'un işletim sistemi haritaya döküldü
Bu içerik 710 kez okundu.

Akıllı telefon kullanıcıları iPhone ve Android olmak üzere iki farklı işletim sistemine ayrılıyor. Android ve iPhone kullanım oranları değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle büyük şehirlerde nüfus dağılımına göre bile bu ayrım farklılaşabiliyor. Bir araştırmacı bu işletim sistemleri için oyun, radyo, ev güvenliği, çalar saat, emoji, elfeneri gibi uygulamalardan verileri toplayarak bir harita oluşturdu.

Uygulamaların tivari olarak sepetlendirdiği kullanıcı koordinatları işletim sistemlerinin şehre göre dağılımını gösteriyor. 10,2 milyon veri noktası bulunan İstanbul haritasında iPhone ve Android kullanım oranları şehrin farklı noktalarında değişkenlik gösteriyor. Aynı şekilde Ankara için de bir işletim sistemi haritası bulunuyor. Haritalarda pembe noktalar iPhone, mavi noktalar Android işletim sistemini kullanan kişileri gösteriyor.

Haber7

 

 

İstanbul Ankara İşletim sistemi harita
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi