Pandemi fabrikalara yeni kurallar getirdi

Yeni tip koronavirüs (KOVİT -19) salgını sonrası iş dünyasına büyük değişim yaşanıyor. Birçok şirket evden çalışma yöntemine geçerken evden çalışma modeline uygun olmayan şirketler önlemlerini artırdı.

Pandemi fabrikalara yeni kurallar getirdi
Bu içerik 2073 kez okundu.

Konuyla ilgili olarak konuşan Koçel Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Metin Koç ”iş sağlığı ve güvenliği açısından tedbirleri elden bırakmıyoruz” diyerek pandeminin fabrikalara yeni kurallar getirdiğini belirtti.

Pandemi sürecinde üretimin durmaması için gayret gösterdiklerini de söyleyen Koçel Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Metin Koç, “üretimin durması sanayii çarklarının durması demek. Üretimin durmaması gerekiyor.” vurgusu yaptı.

“Gözümüz Kulağımız Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu’ndaydı”

Koçel Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Metin Koç “pandemi sürecinde fabrikada üst düzey tedbirler aldıklarını belirtti. Koç: “Önce personelimizin sağlığını düşündük. Çalışanlarımızın sağlığı bizim için çok önemli. Buna göre tedbirlerimizi aldık. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’yı ve Bilim Kurulu’nun tüm uyarılarını eksiksiz yerine getirdik. Gözümüz kulağımız Koca ve Bilim Kurulu’ndaydı.” dedi.

Koç, fabrikalarda sosyal mesafeyi korumanın çok zor olmadığını ama ortak alanların kullanımında tedbir alınmazsa ciddi sıkıntılar doğacağını söyledi. Metin Koç “Fabrikalarda geniş alanda çalışma imkanı oluyor. Mesafeyi ayarlayabiliyorsunuz fakat ortak alanlarda tedbirleri almazsanız örneğin yemek saatlerini, dinlenme saatlerini, lavaboları organize etmezseniz personel açısından ciddi sıkıntılar olabilir” ifadelerini kullandı.

Temizlik ve hijyene de değinen Koç şunları kaydetti: “Temizlik her zaman önemli. Biz zaten normal şartlarda da temizliği ön planda tutuyoruz ama bu süreçte çok daha fazla dikkat ettik. Maskesiz çalışmamaya, çalıştığımız alanların dezenfekte edilmesine olağan üstü bir gayret gösterdik.”

“Üretim durmamalı”

Koçel Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Koç, bu süreçte de 20 Mart’tan itibaren yarı kapasiteye düştüklerini, iki ay boyunca yarı kapasiteyle çalıştıklarını, üretime 10 gün ara vermek zorunda kalsalar da üretimin durmaması için gayret gösterdiklerini ifade etti.

Koç “Türkiye’nin en önemli gelir kaynaklarını sanayii de üretilen ürünler oluşturuyor. Türkiye dünyaya üretim yapan nadir ülkelerden biri. O yüzden burada üretimin durması demek sanayiinin durması demek. Bu nedenle pandemi boyunca üretimi durdurmamaya özen gösterdik. Buna devlet yetkililerimizde büyük gayret gösterdi. Devletin bu süreçteki desteği çok önemli ve yerindeydi. Şahsen üretimin kesinlikle durmaması gerektiğine inanan biriyim.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi