Doğu Akdeniz’de yeni sondaj çalışması başlıyor

Yıl içerisinde beş yeni derin sondaj daha yapacak olan Fatih sondaj gemisi, Mersin-Taşucu açıklarında belirlenen bölgelerde sondaj çalışmalarına başlıyor.

Doğu Akdeniz’de yeni sondaj çalışması başlıyor
Bu içerik 36 kez okundu.

Fatih ve Yavuz sondaj gemileri, Türkiye’nin milli çıkarlarını korumak için Doğu Akdeniz’de çalışmalarına son sürat devam ediyor. Sondaj gemilerinden Fatih, yeni rotası olan Mersin-Taşucu açıklarında iki ay boyunca sondaj çalışması yürütecek.

Sondaj çalışmasında Fatih’e; Korkut, Altan ve Sancar ikmal gemileri de destek verecek. 10 Nisan’a kadar görevini tamamlaması beklenen Fatih, daha sonra  ise planlanacak olan yeni rotalarda çalışmalarını sürdürecek.

Doğu Akdeniz’de bugüne kadar beş kuyuda  sondaj çalışmaları tamamlanırken, bu yıl içerisinde de Fatih ve Yavuz’un beş yeni derin sondaj yapması bekleniyor.  2020’deki ilk görevin Yavuz’a verildiğini söyleyen  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yavuz’un Lefkoşa-1 hattında çalışma yapacağını duyurmuştu. Fatih’e verilen yeni görev ise, bu yılın ikinci sondaj bölgesindeki çalışma oluyor. Fatih ve Yavuz’un yanı sıra Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik arama gemileri de, Akdeniz’de çalışmalarına devam ediyor.

Doğu Akdeniz’de gaz buluncaya kadar aramaya devam edileceğini her fırsatta vurgulayan Bakan Dönmez,  “Hem kendi haklarımızı hem KKTC’deki soydaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız” şeklinde konuştu.  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı