Çürük diş deyip geçmeyin!

Diş çürüğü deyip geçmemek gerekiyor. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Osman Çetin, diş çürüğünün oluşturacağı tehlikeye karşı uyardı.

Çürük diş deyip geçmeyin!
Bu içerik 4542 kez okundu.

Çürük dişler, tedavi edilmediği takdirde enfeksiyona yol açarak kas ve dokulara ilerliyor. Dokulara yayılan enfeksiyonlar ise hayati riskler taşıyabiliyor.

Çürük dişlerin halk arasında basite indirgendiğini söyleyen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Osman Çetin, “Çürük diş öncelikle dişin içinde başlar ve köklere kadar ilerler. Köklere ilerlediğinde enfeksiyona sebep olur” dedi.  Bu enfeksiyonların kanal tedavisi ile tedavi edilebildiğini kaydeden Çetin, “ Enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde çevresindeki dokulara yayılarak bu kas ve sinir dokularına ciddi hasarlar verebilir” şeklinde konuştu.

“Hayati riskler taşıyabilir”

Enfeksiyonlar ciddi lojlar olan anatomik lojlara iletilirse nefes almamızı sağlayan boğazımızdaki kaslara baskı yaptığı için ciddi sağlık problemlerine yol  açabilir diyen Çetin “O yüzden sadece diş çürüğü deyip geçmemek lazım. Orada oluşacak bir enfeksiyon hayati riskler taşıyabilir. O yüzden mutlaka basit bir çürükte dahi olsa hekiminizin kontrolünde olun” ifadelerini kullandı.  

Öte yandan, vücutta oluşan bir enfeksiyonun bağışıklık sistemimizin zayıflamasına sebep olacağını belirten  Çetin, “Bağışıklık sistemimizin zayıflaması sonucu koronovirüs ve diğer virüslere karşı da daha savunmasız kalabiliriz” dedi.

 

çürük diş Osman Çetin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi