Dikkat! Bunları yapmak cilt sağlığını bozuyor

Farkında olmadan birçok nedenden dolayı cildimizin sağlığını bozuyoruz. Bunlar genelde dolaylı yoldan olsalar da çoğunu kendimiz doğrudan sebep oluyoruz.

Dikkat! Bunları yapmak cilt sağlığını bozuyor
Bu içerik 4520 kez okundu.

Cildimizin parlak görünmesi, pürüzsüz olması, artık hepimiz için büyük önem taşıyor. Cildimize ne kadar dikkat edersek, cildimiz o kadar pürüzsüz  ve genç  görünecektir. Cildimizin sağlığını bozan bu etkenler ne kadar dolaylı yoldan olsa da birçoğuna kendimiz sebep oluyoruz. Bu yüzden cilt sağlığınızı bozan etkenlere dikkat etmeniz gerekiyor. İşte, cilt sağlığımızı bozan o etkenler...

Her hastalığın altında yatan stres cildimizi de olumsuz etkiliyor

İç organlarımızı tamamiyle etkileyen stres, reflünün en büyük sebeplerinden birisidir. İç organlarımıza bu kadar etkileyici düzeyde zararlı olan stres, dolaylı yoldan da olsa cildimizi etkiliyor. Stresli olduğumuz durumlarda vücudumuz kasılıyor ve nefes alma konusunda problemler ile karşılaşıyoruz. Bu yüzden stres hem dolaşım bozukluluğu hem de oksijenlenme de problem yaşatıyor. Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsak öncelikle stresten uzak durmamız gerekiyor.

Sigara cildin kırışmasına neden oluyor

Sigara içmek, strese benzer bir şekilde doğrudan iç organlarımızı olumsuz etkilese de, cildimizi de olumsuz etkilemeyi başarıyor. Dumanının içinde bulundurduğu toksit yüzümüzle temasa geçiyor ve cildimizi kötü etkiliyor. Cildimizin daha hızlı kırışmasını ve yaşlanmasına sebep oluyor. Bu yüzden sigarayı hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor.

Az su tüketmek cildi kurutuyor

Vücudumuzun en büyük ihtiyaçlarından birisi olan su, aslında cildimizin sağlığı için çok önemli. Günlük ihtiyacımızın altında su içmek cildimizi kurutacaktır. Su içmek cilt sağlığı için bilinen en doğal yöntemdir ancak hiç kimse bu yöntemi düzenli olarak uygulamıyor. Bu yüzden cildimizi, dışarıdan yabancı bir madde sürmeden doğal yöntemlerle de sağlıklı hale getirebiliriz.

Fazla şeker vücudun dengesini bozuyor

Şeker vücudumuz için gerekli bir gıda olsa da, işlenmiş gıdalar ile vücudumuza giren şekerin dozunu ayarlamak biraz zor olabiliyor. Bu yüzden işlenmiş gıdaların şeker oranlarına bakıp sonra tüketmemiz gerekiyor. Fazla şeker vücudumuzun dengesini  bozuyor.

Klor cilde zarar veriyor

Cildimiz ile havuzda temas eden klor, sadece cildimiz için değil gözümüz, saçımız için de zararlı bir maddedir. Klor, suda çözünebilen bir gazdır, cildimiz ile birebir temas hâline girdiği için cildimize fazlasıyla zarar verir. Bu yüzden havuzdan çıkar çıkmaz duş alıp kloru vücudumuzdan arındırmalıyız.

Kalitesiz makyaj ürünleri cilt sağlığını bozuyor

Daha güzel görünmek için kullandığımız makyaj malzemelerinin düşük kaliteli olanları cildimizin sağlığını bozuyor.  Cildimizin direkt olarak içine çektiği bu maddeleri kullanırken, çok seçici olmamız gerekiyor. Doğal olanları kullanıp, kalitesiz ürünlerden uzak durmalıyız.

Sivilceleri patlatmak ciltte enfeksiyona sebep oluyor

Sivilceler ile oynayıp, onları patlatmak aslında cildimize verdiğimiz en büyük zararlardan birisidir. Kötü durduğunu düşünüp patlattığımız sivilceleri patlattıktan sonra cildimizin üzerinde bulunan kirleri gözenekler yardımıyla içeri çekmektedir. Bu yüzden yüzümüzde çıkan sivilceleri patlatmayıp, sönmelerini beklemek en sağlıklısı olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi