Gaz Sıkışması Sorunu İçin En Basit Yöntemler

Karın şişkinliği veya gaz sıkışması birçok insanı rahatsız eden ve kalıcı tedavi yöntemleri hâlâ bulunmayan sorunlardan birisidir. Kesin tedavileri bulunamasa da sizi rahatlatacak birkaç yöntem var.

Gaz Sıkışması Sorunu İçin En Basit Yöntemler
Bu içerik 4535 kez okundu.

Gaz sıkışmaları genellikle yanlış beslenme sonucunda orta çıkmaktadır. Sindirim sistemimizi bozan bu sorun her insanda görülebilir. Özellikle asitli içecekler bu sorunun ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerden birisi. 

Gaz sıkışmaları nasıl oluşur? 

Sindirim sistemizde oluşan fazla hava, vücuttan çıkamadığı için sinir uçlarına baskı yaparak karın ağrısına sebep oluyor. Bunun sonucunda düzensiz tuvalete çıkma, sık geğirme, kontrolsüz yellenme, nefes darlığı gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Gün içerisinde vücudumuzda 3-4 litre arasında gaz oluşuyor ve bunun yaklaşık 2 litresini yuttuğumuz hava kaplıyor. Kalan kısımlar ise sindirim sırasında oluşan gaz ve bağırsak bakterilerinin ürettiği gaz olarak ikiye ayrılıyor. Bu olaylar sonrasında hissetiğimiz şişkinlik ise karın ağrısına yol açıyor. Vücut, fazla gazı atmak için yellenme ve geğirme yöntemleriyle vücuttaki fazla gazı atmaya çalışır. 

Basit yöntemlerle sorunu azaltın 

Öncelikle şişkinliğin yaşanmaması için fazla hava yutmaktan kaçınmalıyız. Bu durumda yemekleri yavaş yemek en önemlisidir. Hızlı yediğimizde vücudumuza ekstra bir hava girişi oluyor. Diğer yandan yemek yerken konuşmak da hava yutulmasına sebep olur. 

Yediğimiz yemeği yeteri kadar çiğnedikten sonra yutmalıyız. Her çiğnediğimizde vücudumuza bir hava girişi oluyor. Bu yüzden yeteri kadar çiğnedikten sonra gıdayı yutmalıyız.

Stresten uzak durun 

Her problemin altından stres çıktığı gibi, karın ağrısı ve gaz sıkışmasına da yol açan şeylerden birisi stres oluyor. Bildiğimiz gibi stres, gastrit, ülser gibi sorunları beraberinde getiriyor. Bu sorunlar da bağırsaklarda kasılmalara neden oluyor. Bu yüzden de vücudumuz karın ağrısı veya gaz sıkışması çekebiliyor.

Gaz sancısını geçirecek yollar 

- Papatya Çayı

- Elma Sirkesi

- Tarçın

- Zerdeçal

- Zencefil Çayı

- Nane Çayı

- Kekik Çayı

- Rezene Çayı

- Salatalık

 -Maydanoz

- Su İçmek

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi