Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar

Özellikle orta ve yüksek yaş grubunun en büyük problemlerinden birisi olan romatizma, eklem ve kaslarda şiddetli ağrılar yaşatabiliyor. Hava değişimi ile beraber artan romatizma ağrılarına, bu gıdaları tüketerek son verebilirsiniz.

Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
Bu içerik 25731 kez okundu.

Romatizma ağrıları, hava değişimi ile beraber artıp azalabiliyor. Mevsimlik bir hastalık olarak nitelendirebileceğimiz romatizma glütensiz beslenme ile azaltılabiliyor. Bu ağrılar için kullanılan ilaçların çoğu, geçici olarak işe yarasa da uzun dönemde işlevsiz kalıyorlar. Fakat doğal olan kuşburnu, zencefil gibi besinler bu ağrılar için en iyi çözüm diyebiliriz. Ayrıca Omega-3 takviyesi de ağrıların dinmesinde büyük rol oynuyor. 

Bu besinleri tüketmeyin 

Özellikle ağrıların bastırdığı zamanlarda patlıcan, domates, biber ve patates gıdalarını tüketmek iyileşme sürenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Size sunacağımız besinleri tüketirken, bu besinlerden de uzak durmanız gerekiyor.  

Şeker, hamur işi, buğday içeren gıdalar ve yulaf, arpa, çavdar gibi glütenli ürünleri tüketirseniz bağırsak sisteminiz bozulacaktır. Bağırsak sisteminin bozulması da romatizma ağrılarının artmasına neden olacaktır. Özellikle glütenli gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Romatizma için en iyi besin kelle paça ve kemik suyu 

Yaşanan bu romatizma ağrılarının en büyük sebeplerinden birisi de vücudumuzdaki kolajenin azalmasıdır. Bu yüzden kelle paça, kemik suyu veya kemik suyunda pişmiş yemekler tüketmeniz gerekmektedir. 

Romatizmanın en önemli nedeni 

Beslenme bozukluluğu, katkı maddeli gıdalar romatizma ağrılarına sebep olan en büyük etklenlerden birkaçıdır. Tükettiğimiz besinlerde bulunan kimyasal katkı maddeleri romatizmayı azdırıyor. Eğer siz de romatizma ağrıları çekiyorsanız öncelikle glüteni, şekeri, buğdayı ve katkı maddeli gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. 

Doğal besinlerle ağrılarını azaltın 

Romatizma ağrılarının başladığı zamanlarda birçok insan direkt olarak ağrı kesicilere yöneliyor. Fakat bunun yerine zencefil çayı tüketmek daha yararlı olacaktır. Romatizme ağrılarının son bulması için doğal yollarla beslenmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Romatizma ağrıları sırasında tüketmeniz gereken bitkiler 

- Isırgan

- Kuşburnu

- Papatya

- Zencefil

- Zerdeçal

- Meyan Kökü

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi