Tarihte Geçen En İlginç Olay – Shanti Deva

Bugün, tarihte yaşanan en ilginç reenkarnasyon olaylarından birisi olan Shanti Deva Olayı ile karşınızdayız.

Tarihte Geçen En İlginç Olay – Shanti Deva
Bu içerik 43696 kez okundu.

Reenkarnasyon Nedir?

Reenkarnasyon, bir insanın ölümünden sonra ruhunun tekrar farklı bir bedene döndüğüne inanılan bir inançtır. Bu inanç türü genellikle doğu dinlerinde kabul edilmiştir. Reenkarnasyon inancını merak eden birçok insan bulunmaktadır, bu insanlardan bazıları bu olayların gerçek olmadığını kanıtlamaya çalışırken, bazılar da bunların bir yalandan ibaret olduğunu ortaya çıkarmak için uğraşmıştır. Bugün tarihte yaşanmış en ilginç reeankarnasyon olayı olan Shanti Deva Olayı’ının hikayesini anlatacağız.

Shanti Deva Olayı

Mathura'da Lugdi adlı bir kız çocuğu 18 Ocak 1902'de Hindistan’da dünyaya geldi. Kız daha 10 yaşındayken Mathura'da bir manifaturacı olan Kedernath Chaube adında biri ile evlendirildi. Evlendikten bir süre sonra Lugdi hamile kaldı ve zor bir doğum sırasında bebeği ölü olarak dünyaya geldi. İkince defa hamile kaldığında ise, kocasının endişesi ile Agdi'deki bir devlet hastanesine götürüldü. Sezeryan ile bir erkek çocuğu dünyaya getiren Lugdi, doğumdan tam on gün sonra 4 Ekim 1925 tarihinde yaşamını yitirdi. Bu olaydan 1 yıl 2 ay sonra yani 11 Aralık 1926 tarihinde Delhi'nin küçük bir mahallesinde Shanti Devi adı verilen bir kız dünyaya geldi. Bu çocuk dört yaşına kadar son derece normal ve sessiz bir çocuktu. Bu çocuk dört yaşına geldiğinde sürekli Mathura'da yaşadığını ve bir kocası ve oğlu olduğunu anlatmaya başladı. Doğduğu evde yenilen yemekleri sevmiyor ve "biz Mathura'da farklı şeyler yerdik" diyordu ve Mathura’da giydiği kıyafetleri detaylı bir şekilde anlatıyordu.

Bu kız çocuğu altı yaşına geldiğinde, ailesine oğlunu sezeryan yöntemle nasıl doğurduğunu ve 10 gün sonra kendisinin nasıl öldüğünü anlattı. Kızın anlattıklarından sonra şoke olan aile mahallenin doktoruna bu olayı anlattılar. Doktor bu yaştaki bir çocuğun sezeryan doğumunu bu kadar detaylı bir şekilde anlattığına çok şaşırdı ve aile ilk kez çocuğun bir geçmiş yaşamından bahsediyor olabileceğine inanmaya başladı. Shanti Devi, sürekli anne ve babasından onu eskiden yaşadığı yer olan Mathura’ya götürmelerini istiyordu. Ne yapacaklarını bilemeyen aile, uzaktan akrabaları olan Babu Bishandjand’ya olayı anlattılar ve yardım istediler. Babu Bishandjand, Shanti Diva'ya eğer eski yaşantısındaki kocasının adını söylerse kızı Mathura'ya götüreceğini söyledi. Shanti Devi, adamın kulağına yaklaşarak "Pandit Kedarnath Shaube" ismini fısıldadı. Adam hemen Pandit Kedarnath Shaube'ye kızın söylediklerini anlatan bir mektup yazdı. Kısa bir zaman sonra Mathura’dan bir mektup geldi. Pandit Kedarnath Shaube kızın anlattıklarının büyük bir kısmının doğru olduğunu teyit ediyor ve küçük kızla konuşması için Delhi'de bulunan bir akrabasını göndermek istiyordu.

Pandit’in kuzeni olan Kanjimal küçük kızı ziyarete gelir. Kıza bir sürü soru soran Kanjimal, tüm sorularına tatmin edici cevaplar alır. Bunun üzerine Kanjimal hemen Pandit’e haber verir, kızı kesinlikle görmesi gerektiğini söyler. Pandit, oğlu Navneet, kuzeni Kanjimal ve yeni karısı ile kızın evine gelir. Kuzen Kanjimal, kızı şaşırtmak için Pandit’i başka birisi olarak tanıştırır fakat Shanti Devi hemen onun kendi kocası olduğunu söyler. Misafirlere yemek hazırlanacağı sırada Shanti, annesine patates yemeği ve balkabağı püresi yapmasını ister, bunun üzerine Pandit hayrete düşer çünkü kızın söylediği yemekler Pandit’in en sevdiği yemeklerdir. Shanti, oğlu olduğunu söylediği Navneet’i görünce hemen tanır ve çok sevinir. Daha sonra Pandit, Shanti ile yalnız görüşmek istediğini ve ona sorması gereken soruların olduğunu söyler. Bu konuşma sonrasında Pandit, Shanti’nin Lugdi olduğuna emin olur, çünkü başka hiç kimsenin bilmesinin mümkün olmadığı şeyler söylemiştir. Pandit ailesi ile beraber Mathura’ya döndükten sonra Shanti çok üzülür. Bu yaşananlar sırasında Shanti’nin hikayesi medya aracılığı ile tüm ülkeye yayılır ve ünü Mahatma Gandhi’ye kadar gider.

Gandhi, bu olayı merak eder ve kızla tanışır. Anlattıklarından çok etkilenen Gandhi bu olayı dinledikten hemen sonra 15 kişilik bir grubu bu olayı araştırmakla görevlendirir. Bu grup kızı alıp trenle Mathura’ya götürür. Shanti, trenden indikten sonra araba ile Lugdi’nin evine doğru giderken, öldüğü dönemden beri değişmiş olan her şeyi doğru olarak testip eder. Evin önüne geldiklerinde yaşlı bir adamın ayaklarına kapanan Shanti, bu adamın kayınpederi olduğunu söyler ve bu da doğru çıkar. Kız eve girdikten sonra direkt olarak yatak odasına gider ve içeride Lugdi’den kalan eski eşyaları tanır. Sonrasında tekrar arabaya binerek Pandit ile beraber yaşadığı ilk eve giderler. Şöföre yolu Shanti tarif eder. Shanti eve geldiklerinde şaşırır ve bahçe de bir kuyu olduğunu söyler. Pandit öyle bir kuyunun olduğunu ve üstünü taş ile kendisinin kapattığını söyler. Sonrasında kızı Lugdi’nin ailesinin yanına götürürler. Orada yaşananlar o kadar duygusaldır ki tüm heyet gözyaşlarına boğuldu ve kızı oradan zorla götürdüler.  Shanti hayatı boyunca hiç evlenmedi. Bu olay Shanti Devi'nin reenkarnasyon olayı olarak adlandırılıp, Shanti’nin 1986 yılında ölene kadar pek çok bilimadamı, araştırmacı, gazeteci, ruhbilimci ve din adamı tarafından incelendi ve asla “sahte” olduğu kanıtlanamadı. Mahatma Gandhi tarafından görevlendirilen heyet de raporlarına kızın hakikaten Lugdi'nin reenkarnasyonu olduğuna ikna olduklarını ve geçmiş hayatlarımızı hatırlamıyor oluşumuzun bizler için bir nimet olduğunu yazdılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi