Obsesif Kompulsif Bozukluk Hakkında Her Şey

Bugün milyonlarca insanda görülen Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığı hakkında her şeyi sizlere aktaracağız.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Hakkında Her Şey
Bu içerik 4655 kez okundu.

Obsesif Kompulsif Bozukluluğu Nedir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk kısacası takıntılı düşünceler ve bu düşüncelerin zorladığı davranışlar olarak tanımlanan bir tür psikolojik sorundur. Halk ağzında takıntılı olarak adlandırılan bu hastalığa sahip olan kişiler sürekli kendini tekrarlayan davranışlar yapmak zorunda hissederler. Bu hastalık milyonlarca kişi de her yaş grubunda görülmüştür. Gelin bu hastalığın detaylarına bakalım;

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri

Obsesif kompulsif bozukluğu yaşayan insanlar obsesyon ve kompulsiyon sorunlarını bir arada yaşayabildiği gibi yalnızca obsesyon sorununu veya yalnızca kompulsiyon sorununu da yaşayabilirler. Bu sorunlar kişinin aile, iş ve sosyal hayatlarını etkileyip stres yaratabilir. 

Bu hastalığa sahip kişiler, mikroplardan korktukları için sürekli ellerini yıkar ve durmadan temizlik yapma gibi belirtiler gösterirler. Veya biriktirme hastalığı denilen bu hastalık çeşidinde ise özel eşyaları ile duygusal bir bağ kurduğu için her eşyasını bi arada tutma zorunluluğu hissedebilir. 

Obsesyon Nedir?

Obsesyon, kişinin beyninden istese dahil atamadığı takıntılı düşünce ve fikirlerdir.

Neredeyse hepimizin zihninde zaman zaman rahatsızlık veren düşünceler belirir, fakat bu düşünceler günlük hayata taşınıp bizi rahatsız etmezler. Fakat obsesif kompulsif bozukluk hastaları için aynı şey geçerli değildir. Zihinlerinde takıntı haline gelen bu düşünceler gün içerisinde büyük stres yaratır.  

Kompulsiyon Nedir?

Kompulsiyon, obsesif düşüncelerin sebep olduğu, sürekli tekrar edilen davranışlardır. 

Genellikle obsesif düşüncelerin tetiklediği düşünmeyi durdurmak için yapılan davranışlardır. Bunu bir kere için değil gün içinde sürekli tekrar eden kişilerin kampulsiyon sorunu vardır. Fakat bu davranışlar geçici bir rahatlama sağlar ve bir süre sonra kişi yaptığı davranışı tekrar yapma isteği duyar.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedenleri

Obsesif kompulsif bozukluğun kişilerde neden ortaya çıktığı hâlâ bulunamamış olsa da psikologlar bu hastalığın genetik veya çevresel faktörlerin etkisinin olduğunu düşünüyorlar. İşte hastalığın bilinen nedenleri; 

Genetik Yatkınlık: Birinci dereceden yakınlarında obsesif kompulsif bozukluk olan kişilerin hastalığa yakalanma riskinin arttığı açıklandı.

Biyolojik Nedenler: Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar ise bu hastalığın beynin çalışma biçiminde oluşan bir bozukluktan kaynaklandığını gösteriyor. 

Çevresel Etkenler: Yapılan araştırmalar çocukluk yıllarında travma geçirmiş kişilerde bu hastalığın daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır

Obsesif Kompulsif Bozukluk Kimlerde Görülür

Kişide obsesif kompulsif bozukluk hastalığının derecesini arttırabilecek faktörler;

Aile öyküsü: Birinci dereceden yakınlarında obsesif kompulsif bozukluk olan kişilerin hastalığa yakalanma riskinin arttığı açıklandı.

Stresli yaşam olayları: Stresli bir ortamda büyümek veya böyle bir ortamda yaşamak takıntı hastalığının ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

Başka psikolojik rahatsızlıklar: Obsesif kompulsif bozukluğun anksiyete bozukluğu, depresyon, madde kullanımı ya da tik bozuklukları gibi farklı psikolojik rahatsızlıklarla ilgili olabileceği düşünülüyor.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Geçmişte bu hastalığın pek fazla tedavisi bulunmasa da günümüzde antidepesan kullanımı, terapi uygulamaları, ameliyat ve hastanın kendisini iyileştirmesi ile olan tedavi uygulamaları başarılı olabiliyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi