Sokağa Atılan Maskeler Büyük Risk Taşıyor!

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Gülden Ersöz, sokağa atılan maskelerin büyük risk taşıdığını açıkladı.

Sokağa Atılan Maskeler Büyük Risk Taşıyor!
Bu içerik 5300 kez okundu.

Gün içinde kullanıltıktan sonra rastgele yere atılan maskelerin büyük tehlike saçtığı Dr. Gülden Ersöz tarafından açıklandı. Dr. Ersöz, maskelerin kullanıldıktan sonra 2 ayrı poşetin içine konulup çöpe atılması gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından korunmak ve çevreyi risk altına sokmamak için kullanılan tek kullanımlık maskelerin büyük tehlike taşıdığı konusunda uyarıda bulundu. Mersin Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Dr. Gülden Ersöz, günlük kullanılmış maskelerin nasıl risksiz bir şekilde atılacağı ve maskenin nasıl kullanılacağı konusunda insanları uyardı.

"Maske En Önemli Koruyucumuz"

Solunum yolundan bulaşan koronavirüs için maske en önemli koruyucumuz şeklinde açıklama yapıldı. Dr Ersöz sözlerine böyle devam etti "Maskeler bulundukları yere göre farklılık gösterebilir. Toplumda kullanılan maskeler cerrahi maske ya da buna eş değer maskeler olmalı. 2 çeşit maske var. Biri pamuklu kumaş içermeyen bizim kullandığımız 3 katlı maskeler, diğeri ise toplumda kullanılması daha uygun olan pamuklu kumaştan yapılan maskeler. Maskelerin ıslandığı ya da kirlendiğinde yıkanarak kullanılması mümkün olabilir ama tıbbi maskeler kirlendiği zaman atılmalı. Maske takılmadan önce mutlaka ellerin yıkanması gerekiyor. El hijyeni sağlandıktan sonra maske takılmalı. Maskenin yüzü tam sarması ve burnun üst tarafını sıkacak bir metalin olması gerekiyor. Maske yanlardan tutularak çıkartılmalı. Maskeyle birlikte siperlik de kullanılabilir. Ama tek başına siperlik etkili değildir."  
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi