DGS Tercihleri Başladı! Dikey Geçiş Sınavı Tercihleri Nasıl Yapılıyor?

ÖSYM’nin Ön Lisans öğrencileri için düzenlediği Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ’nın tercihlerine dair takvim belli oldu. ÖSYM takvimine göre DGS tercihleri 25 Eylül’de başlayıp 2 Ekim’e kadar devam edecek. DGS için tercih yapacak öğrencilerin ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden tercihlerini yapabilecek. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda bir diğer dikkat çeken uyarı adayların DGS kılavuzunun dikkatlice incelenmesi sonucunda tercihlerini yapması yönündeydi.

DGS Tercihleri Başladı! Dikey Geçiş Sınavı Tercihleri Nasıl Yapılıyor?
Bu içerik 8891 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde DGS sonuçlarını öğrenen öğrenciler merakla tercih döneminin başlamasını  bekliyordu. Beklenen haber ÖSYM Başkanı Halis Aygün’den geldi ve DGS tercihlerinin gerçekleşeceği tarihler açıklandı. Yapılan açıklamaya göre adaylar 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasından DGS tercihlerini gerçekleştirecek. Adaylar tercih işlemlerine bugünden itibaren başlayabilecek. DGS tercihlerini yapacak adaylar için ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuz ile beraber tercih ekranı da aktif edildi.

 

DGS Tercih Kılavuzu İçin Tıklayınız.

 

 

DGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

DGS tercihi yapacak adayların ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasına giderek, kullanıcı adı ve şifre işlemlerini geçerek tercih ekranına geçiş yapabilecek. Eğer adaylar arasında şifresini unutan olursa e-Devlet bilgilerini kullanarak da sisteme giriş yapabilecektir. Ardından tercih işlemleri sayfasından puan durumuna göre uygun üniversiteleri seçebilecek.

 

DGS Tercih Sonuçları Nasıl ve Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre; Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayınlanacak, adaylara herhangi bir belge gönderilmeyecektir. İnternet sitesinde ilân edilen sonuç bilgileri adaylar için onaylı belge niteliğindedir. Herhangi bir yükseköğretim programına yerleşen adayların tercih sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

Yapılan açıklamalar arasında tercihlerin ne zaman açıklanacağı belirtilmemektedir. Ancak geçmiş dönemlerdeki Dikey Geçiş Sınav (DGS)’ında uygulanan prosedürlere baktığımız zaman tercih dönemi bittikten ortalama bir hafta sonra da tercih sonuçları açıklanmaktadır.

 

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi İçin Tıklayınız.

ÖSYM DGS 2020 DGS Tercihleri Sınav
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi