Türk psikologlar Avrupa'ya açılmalı!

Dört milyon Türk kökenli vatandaşımızın yaşadığı Almanya’da ve birçok AB ülkesinde, Türk psikologlara ihtiyaç olduğunu belirten Uzman Psikolog M. Yunus Çekiç, “Kendi kültüründen insanın olduğu her yerde o kültüre ait psikolog ihtiyacı kaçınılmaz bir gerçektir.” dedi.

Türk psikologlar Avrupa'ya açılmalı!
Bu içerik 16770 kez okundu.

Türk Psikologların uluslararası sahada ve arenada daha çok yer almaları gerektiğini savunan Uzman Psikolog M. Yunus Çekiç, “Sosyal, kültürel ve siyasal tüm alanlarda psikologlar aktif rol oynamalı ve fikirleri ile toplumsal psikolojik sağlamlığa destek vermelidir. Sadece kendi bölgesinde danışanlarına destek olan bir yapıda olmayıp uluslararası sahalarda çalışma yürütmelidirler. Bunun için bağlantılar oluşturmak gerekiyor. Bu sebepten dolayı birçok uluslararası projeye katılmaları, yurtdışında bu işi yapan uzmanlar ile sürekli olarak temas kurmaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Çekiç, “Psikoloji alanı çok evrensel bir alandır. Belirli bir bölgede sınırlı ve oraya ait değildir. Kendi kültüründen insanın olduğu her yerde o kültüre ait psikolog ihtiyacı kaçınılmaz bir gerçektir.” diyerek gerekçesini şu şekilde açıkladı:

Kültürel problemler, uyum problemleri ve yabancı bir ülkede kendi kültürüne uygun çocuk yetiştirmeye çalışmak… Bunlar kaçınılmaz ve destek olunması gereken ihtiyaçlardır.  Bugün günümüzde 4 milyon Türk kökenli vatandaşımız Almanya'da yaşamaktadır. Onun yanında birçok Avrupa ülkesinde de vatandaşlarımız mevcuttur. Bu vatandaşlarımızın sosyal, kültürel ve siyasal anlamda çok fazla desteğe ihtiyaçları olmaktadır. Avrupalı yetkililer ise bu sosyal konularda var olan ihtiyacı gidermek için alanında yetkin birçok uzmana kapısını açmakta ve destekler vermektedir. Bu durumu özellikle psikologlar olarak çok iyi değerlendirmeliyiz. Biz psikologlar uluslararası sahada aktif rol oynamalı ve oradaki insanlarla aynı kültürden ve gelenekten geldiğimiz için onların ruhuna dokunabilmeliyiz.

Psikolog M. Yunus Çekiç, AB’deki birçok ülkedeki Türk STK’ların daveti üzerine bu konuyla ilgili olarak pandemi sürecinin gidişatına yönelik ilerleyen zamanlarda eğitim, zirve ve seminer gibi bilgilendirici faydalı etkinliklerinin de olacağını söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi