2021 yılında döviz kurunun durumu ne olacak?

Son günlerde döviz kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından döviz kurundaki dalgalanmaların devam edip etmeyeceği araştırılıyor.

2021 yılında döviz kurunun durumu ne olacak?
Bu içerik 20650 kez okundu.

Döviz kuru hem küresel hem de ulusal ekonomik gelişmeler ışığında dalgalı seyretmeye devam ediyor. Yatırımcılar, bu noktada uzmanların döviz kuru tahmini ve değerlendirmelerini merak ediyor.

Her dönem döviz mevduat hesaplarının artmakta olduğunu söyleyen Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, özellikle 2020 yılı mevduat miktarları açısından rekorlar yılı olduğunu ve dövize talep artışının devam ettiğini kaydetti.

“Dövize olan talep devam edecek, kurlardaki dalgalanma sürecek”

Tavukçuoğlu, piyasaya paralel bir şekilde döviz fiyatlarında da yoğun dalgalanmalar görülmekte olduğunu söyleyerek 2021 yılı döviz tahminlerini şu şekilde açıkladı:

“Döviz fiyatlanmasında jeopolitik kaygılar, ekonomik veriler, algılar, güven eksiklikleri etkili olmaktadır. Diğer bir etken ülkemize özgü sorun olan, merkez bankamızın döviz rezervlerinde olan erimedir. Bütün bunları birleştirdiğimizde çok basit mantıkla dövize olan talep devam edecektir ve bu konulara paralel dalgalanma sürecektir. Ayrıca unutmayalım ki; ihracata olan güvenle beraber devletin yeni politikası da göreceli olarak daha yüksek olan döviz kurlarıdır. 2021 yılı için dolar için alt seviye 7,38 üst seviye 8,80 aralığıdır beklentim.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi