Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler

Finans dünyasının önde gelen ekonomistlerinden Önder Tavukçuoğlu, yatırımcıların dikkatini çeken önemli açıklamalar yaptı. Bir süredir yatırım dünyasında en çok merak edilen konulardan biri olan “hızlı büyümesi beklenen sektörler”, ekonomist Önder Tavukçuoğlu’nun da gündemindeydi. Son zamanlarda yatırım dünyasının dinamiklerinde bazı değişimler görülürken, elde edilen veriler dünya piyasalarındaki projeksiyon hakkında da bazı fikirler ortaya koyuyor.

Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Bu içerik 1303 kez okundu.

Önder Tavukçuoğlu, dünya ekonomi piyasalarında son 15 yıllık dönemin kısa bir özetini yaparak geleceğe dair önemli ipuçları sundu.

Son yıllarda ekonomi dünyasında en fazla büyüyen sektörün teknoloji olduğuna dikkat çeken ekonomist, bundan sonra da yükselişine hızla devam edeceğini ifade etti.

Ekonomist Önder Tavukçuoğlu’na göre 2008 yılından 2021 yılına kadarki piyasa verileri, teknoloji sektörüne ait hisselerin hızlı yükseldiğini gösteriyor.

Değişim Sürecine Giren Sektörler Hangileri?

Kişisel sosyal medya hesabından takipçileri ile soru - cevap etkinliği düzenleyen ekonomist Önder Tavukçuoğlu, canlı yayında çarpıcı açıklamalar yaptı. Dünya ekonomi piyasalarına ve yatırım sektörlerine dair soruları yanıtlayan ekonomist, izleyicilerin “hızlı büyümesi beklenen sektörler” hakkındaki sorularına da cevap verdi. Twitter sosyal medya platformunda 200 binden fazla takipçisi bulunan ekonomist, yaklaşık 2 saat süren canlı yayında 60 binden fazla kişiye önemli tavsiyelerde bulundu.

Dünya piyasalarında bir değişim süreci içinde olduğumuzu ifade eden Önder Tavukçuoğlu, bu süreçte 10 yıl içinde çok yüksek maliyetli yatırımların yapılacağını kaydetti. Ekonomistin açıklamalarına göre yatırımcılar bu süreçte öne çıkan sektörlere yoğunluk vermesi gerekiyor. Önder Tavukçuoğlu, gelecek 10 yıl içinde değişim sürecinde fırlama yapabilecek sektörleri; teknoloji, yazılım, alüminyum, bakı gibi madencilik sektörüne bağlı emtialar şeklinde sıraladı.

Gelecek 10 Yıl İçinde Öne Çıkacak Yatırım Tercihleri

2008 yılından bu yana dünya piyasalarının çok hızlı bir değişim sürecine girdiğini ifade eden deneyimli ekonomist Önder Tavukçuoğlu, takipçilerinden gelen soruları yanıtladı. Ekonomist, bu süreçte bazı geleneksel sektörlerin artık yatırım dünyasının dışına itildiğini söyledi. Örnek olarak otomotiv ve bankacılık sektörlerini gösterdi. Tavukçuoğlu, bu iki sektörden bir hisse alındığında yatırımcıların 5 ya da 10 yıllık bir vadede reel anlamda çok ciddi kazançlar elde ettiğini ancak durumun artık değiştiğini vurguladı. Ünlü ekonomiste göre 2008 yılından günümüze teknoloji odaklı sektörler, dünya piyasalarında daha çok öne çıktı.

Gelecek 10 yıl içinde de teknoloji odaklı hisselerin ön planda kalmaya ve yatırımcılarına kazandırmaya devam edeceğini ifade eden Tavukçuoğlu, bazı yatırım tercihlerine dikkat çekti. Dünya piyasalarında yaşanan bu değişimi yakalamanın çok maharetli bir iş olduğunu vurgulayan ekonomiste göre sektörlerde çok yüksek maliyetler konuşulacak. Değişimi yakalamak isteyenler, çok yüksek maliyetli yatırımlar ile gündeme gelecek. Bu sebeple düşük sermaye gerektiren teknoloji, yazılım veya alüminyum, bakır gibi madencilik sektörüne bağlı olan bazı emtialar gelecek 10 yıl içinde öne çıkacak yatırım tercihleri olacak.

Önümüzdeki Yıllarda Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler

Ünlü ekonomist Önder Tavukçuoğlu’na göre değişen piyasa koşullarında önümüzdeki yıllarda hızlı büyümesi beklenen sektörler de kendini ortaya çıkarıyor. Son dönemdeki performanslarından hareketle teknoloji, yazılım, yapay zeka, girişim sermayeleri, sağlık, genetik, ilaç, gıda ve tarım sektörlerinin yatırım dünyasının yıldızları olacağı öngörülüyor. Ekonomistlerin bu yönde ortak fikir birliğine vardıkları ifade edilirken Önder Tavukçuoğlu’da yatırımcılar için bazı önerilerde bulundu. Deneyimli ekonomist, Twitter üzerinden yaptığı canlı yayında, takipçilerinden gelen sorulara yanıt verirken hızlı büyümesini beklediği sektörleri bu şekilde sıraladı.

Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, enerji sektörünün de yükselen teknolojinin yakıt ihtiyacını karşılamak için önemli bir büyüme kaydedeceğini belirtti. Temiz enerji olarak bilinen çevreci enerji sistemlerinin gelecekte çok yüksek seviyelere ulaşacağını belirten ekonomist, bu alana dünya çapında yatırımların geldiğini vurguladı. Elektrikli araçlar, güneş enerjisi sistemleri ve benzeri yeşil enerjilerin hızlı büyüyen bir sektör yaratacağını ifade etti.

Yatırım Dünyasında Al - Sat Robotlarının Etkisi

Deneyimli ekonomist, piyasada eşitlik ilkesi olmasına rağmen yatırımcıların eşit koşullar altında işlem yapamadıklarına da dikkat çekti. Serbest piyasalarda alım satım işlemlerinin artık eskisi gibi insanlar değil, robotlar tarafından saniyelik bir şekilde yapıldığını belirtti. Piyasalar üzerinde ciddi etkisi olan alım satım dalgalarında, günlük işlem hacminin yüzde 70’ten fazlasını robotların yaptığı ifade edildi. Ünlü ekonomist Tavukçuoğlu, bu şekilde değişen piyasa koşullarında eşitlik ilkesinin önemini yitirmeye başladığını söyledi.

Finans dünyasında özellikle alım satım işlemlerinde eşitlik dengesinin robotlar yüzünden bozulduğunu belirten Tavukçuoğlu, robotların avantajlarını açıkladı. Sıradan bir yatırımcı herhangi bir hisse için al ya da sat tuşuna basana kadar robotların bin kat daha hızlı işlem yapabildiklerini söyledi. Deneyimli ekonomist, yatırımcının hissesini sisteme girer girmez alıp satan robotlar yüzünden bu tür bir finans dünyasında eşitliğin olmadığını dile getirdi. Ünlü ekonomist bu soruna çözüm olarak da finans dünyasında alım satım işlemlerine yönelik algoritmik robotik sistemlerin tekrardan regüle edildikten sonra piyasaya dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

 

2021 ve Sonrasında Önem Kazanacak Sektörler

Ekonomist ve aynı zamanda yatırım danışmanı Önder Tavukçuoğlu, 2021 yılından itibaren önümüzdeki yıllarda öneminin artacağı sektörleri açıkladı. Deneyimli ekonomiste göre, yatırım dünyasının yıldızı haline gelecek sektörler; teknoloji, e-ticaret, enerji, tarım-gıda, madencilik, biyoteknoloji-genetik, finansal sistemler şeklinde sıralandı. Özellikle son yıllarda dijital dönüşüm kavramının sık sık dile getirilmesi, pandeminin de etkisiyle bu sektörü ön plana çıkardı. Dünyada hızlı bir değişim sürecinin başlaması ve bunun da giderek hız kazanması yatırım dünyasında bazı dinamikleri değiştirdi.

Finans dünyasındaki değişime ayak uyduramayan şirketlerin zamanla yok olabileceğini de vurgulayan ünlü ekonomist, bu süreçte öne çıkan sektörleri sıraladı. Bazı sektörlerin çok yüksek maliyetlerde yatırım alarak, finans dünyasının diğer sektörlerine kıyasla farkı açacaklarını belirtti. Ekonomist Önder Tavukçuoğlu’na göre teknoloji başta olmak üzere e-ticaret ve enerji sektörlerinde büyüme hızlarının baş döndürücü seviyeye çıkması mümkün görünüyor.

Önümüzdeki Yıllarda Teknoloji Sektörünün Büyüme Hızı

Hızlı bir şekilde büyümesi beklenen sektörlerin başında teknoloji yer alıyor. Ünlü ekonomist ve yatırım danışmanı Önder Tavukçuoğlu da bu sektöre ayrı bir parantez açtı. Teknoloji dünyası içinde de yatırım yapabilecek alanları sıralayan tecrübeli ekonomist, yatırımcılara yönelik tavsiyelerinde şu ifadeleri kullandı: “Yapay zeka, 5G, yazılım, robotik teknolojiler, mobil, siber güvenlik gibi teknoloji odaklı sektörler 2021 ve sonrası için hızla büyümeye devam edecektir. Özellikle 5G’nin dünyada kademeli bir şekilde devreye girmesiyle birlikte nesnelerin interneti, akıllı şehirler, sanayi alanındaki robotik prosesler, üretim hatları, ödeme sistemleri, uzaktan erişim noktaları gibi alanların artmasıyla birlikte teknoloji her alanda hızlı büyümesini sürdürecektir.”

Teknolojinin hızla gelişmesi ve daha fazla kişi tarafından kullanılması ile birlikte siber güvenlik sektörünün de önem taşımasını bekleyen ekonomist, önemli tavsiyeler verdi. siber güvenlik konusunun alt sektör olarak gelecekte daha fazla ön planda olacağını söyledi. Teknolojinin ulaşmadığı ve elini atmadığı hiçbir sektörün hayatta kalamayacağını kaydeden Tavukçuoğlu, bu yüzden sanayi devriminin yerini teknoloji devriminin alacağını ifade etti. Deneyimli ekonomiste göre gelecekte büyüme hızı diğer sektörlere göre çok yükseğe çıkacak ve zorunlu değişimi peşinden sürükleyecek tek sektör teknoloji alanı olacak.

Önder Tavukçuoğlu Kimdir?

Önder Tavukçuoğlu 1978 yılında Balıkesir’de doğdu. Tavukçuoğlu, lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı.

Maliyet muhasebesi üzerine eğitimler alan Önder Tavukçuoğlu, çeşitli özel sektör firmalarında yatırım geliştirme ve maliyet muhasebesi bölümlerinde çalıştı.

2013 yılında kendi danışmanlık şirketini kurarak birçok firmaya yatırım geliştirme alanında danışmanlık vermeye devam eden Tavukçuoğlu, piyasalar üzerine de eğitimler vermektedir. Ayrıca workshoplar düzenlemektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Önder Tavukçuoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

önder tavukcuoğlu önder tavukçuoğlu önder tavukçuoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi