Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran: Başarı ne olduğunuz değil, ne yaptığınızdır

Üniversite Tercih Destek Programı'nda konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, “Başarıyı temsil ettiğiniz makamlarla, sahip olduğunuz unvanlarla sınırlı görmeyi haksız ve eksik bir değerlendirme olarak görüyoruz. Ne olduğunuzdan çok ne yaptığınız, kendinize, ailenize, çevrenize, toplumunuza, ülkenize, insanlığa ne tür katkılarda bulunabildiğiniz önemli.” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran: Başarı ne olduğunuz değil, ne yaptığınızdır
Bu içerik 288 kez okundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türkiye’nin en genç milletvekili Rumeysa Kadak önderliğinde üniversite öğrencileri tarafından kurulan ‘Önce Öğrenci’ oluşumu tarafından düzenlenen Üniversite Tercih Destek Programı’nda öğrencilerle buluştu.

Kıran, öğrencilere "Başarı ne olduğunuz değil, ne yaptığınızdır” diyerek, " Başarıyı temsil ettiğiniz makamlarla, sahip olduğunuz unvanlarla sınırlı görmeyi haksız ve eksik bir değerlendirme olarak görüyoruz. Ne olduğunuzdan çok ne yaptığınız, kendinize, ailenize, çevrenize, toplumunuza, ülkenize, insanlığa ne tür katkılarda bulunabildiğiniz önemli. Siz vicdanınızda kendinizi, kendinize, ailenize, topluma katma değer üreten bir birey olarak tanımlıyorsanız, o kadar başarılısınız demektir." ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler hangi bölümde olursa olsun tarih ve coğrafya bilgisine sahip olmalı”

Programda öğrencilik dönemini ve kariyer deneyimlerini aktaran Kıran, öğrencilerin hangi bölümde olursa olsun tarih ve coğrafya bilgisine sahip olmasının önemine işaret ederek, "Tarih ve coğrafya bilincine sahip olduğunuz zaman çok daha başarılı olacaksınız çünkü kişilik gelişiminizi son derece güçlü bir biçimde inşa etmiş olacaksınız, güçlü kişiliğinizle mesleğinizde de büyük başarılar elde edeceksiniz." dedi.

Kıran, her iş sonuçları ve bir sonraki adımı düşünerek yapıldığında daha kararlı ve çerçevesi belli şekilde hareket edilebildiğini vurgulayarak, "Karar vereceğim zaman onun sonucunu muhakeme etme ve o kararın sonucunda ortaya çıkacak sonuçların öngörülebilirliği ve o sonuçlara öncesinden hazırlıklı olmanın insanı daha kararlı kıldığını ve onu hiçbir şekilde yolundan döndürmediğini gözlemliyorum." diye konuştu.

"Kapıları siz kendiniz zorlayacaksınız"

Staj yapmanın önemine dikkati çeken Yavuz Selim Kıran, şunları kaydetti:

"Aldığınız puanlar ve üniversitedeki derslerde elde ettiğiniz başarı size kendiliğinden kapı aralamayacak. O kapıları siz kendiniz zorlayacaksınız. Ben şu anda bakanlıkta personelden sorumlu bakan yardımcısıyım ve bakanlığın sınav komisyonunun da başkanıyım. Sınavlarda hiçbir arkadaşıma ben mezun olduğu not ortalamasını sorma ihtiyacı hissetmedim, ama 'Üniversitedeyken hangi sivil toplum kuruluşu faaliyetine katıldın? Nerelerde staj yaptın?' diye soruyorum."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi