Kırım İşbirliği teşkilatı kuruluyor

Rusya tarafından 2014 yılında ilhak edilen Kırım Cumhuriyeti, ABD başta olmak üzere Avrupa devletleri tarafından uygulanan ekonomik ve siyasi ambargolara karşı sivil diplomasi ile karşılık vermeye hazırlanıyor.

Kırım İşbirliği teşkilatı kuruluyor
Bu içerik 1140 kez okundu.

Batılı ülkeler tarafından Kırım’a uygulanan siyasi ve ekonomik ambargo ve yaptırımlara karşı Kırım İşbirliği (Krymsotrudnichestvo) teşkilatı kuruluyor. Başkanlığına ise 2015 yılında Kırım Başbakanı Aksenov’un danışmanlığını yapan Türk asıllı Reşit Kemal As’ın getirileceği belirtiliyor.

Kırım İşbirliği anlamına gelen ‘Krymsotrudnichestvo’nun kuruluş evrakları Kırım Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na verildi. Kuruluşun başkanlığı için ise yine dikkat çeken bir isim konuşuluyor. Kırım İşbirliği teşkilatının başkanlığını 2015 yılında kısa süre Kırım Cumhuriyeti Başbakanı Sergey Aksyenov’un danışmanı olan Türk asıllı Reşit Kemal As’ın üstleneceği belirtiliyor.

Ukrayna’ya bağlı özerk bir cumhuriyet iken yapılan referandumla önce Ukrayna’dan bağımsızlığını sonra da Rusya Federasyonuna katıldığını ilan eden Kırım Cumhuriyeti’ne, 2014 yılından bu yana ekonomik ve siyasi ambargolar uygulanıyor. Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasına Ukrayna başta olmak üzere Batılı devletlerce karşı çıkıldı. Türkiye de dahil olmak üzere ABD ve Avrupalı devletler durumu de facto olarak niteliyor. ABD’nin baskıları ile Kırım’a son 8 yıldır ciddi ambargolar uygulanıyor.

Kırım İşbirliği’nin (Krymsotrudnichestvo) kuruluş amacı Kırım’a yönelik ambargoları sivil diplomasi ile yumuşatmak. Kırım İşbirliği teşkilatı, Kırım Türklerinin yaşadığı diaspora ülkeleri başta olmak üzere çevre ülkelerle ekonomik, kültürel işbirliklerini artırıcı faaliyetlerde bulunmayı amaçlıyor.

Sivil diplomasi ile kamusal faaliyet yürütecek

Krymsotrudnichestvo ‘dan yapılan açıklamada, “Krymsotrudnichestvo (Kırım İşbirliği)’nun öncelikli amacı, Kırım Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu'nun ayrılmaz bir parçası olarak uluslararası arenada tanınmasını için çalışmalar yürütmektir. Bu kapsamda hem federal (Rusya) hem de cumhuriyet (Kırım) makamlarının bu yöndeki çalışmalarına sivil destek vermektir. Krymsotrudnichestvo olarak kamu kuruluşlarıyla bölgelerarası etkinlikler yapmak, uluslararası alanda da sivil diplomasi faaliyetleri yürütmeyi planlıyoruz. Kuruluşumuzun yönetim organları ve çalışma alanlarının detayları ile kuruluşumuza üye katılımları hakkında ayrıntılı bilgiyi, kuruluş aşamamızın tamamlanmasının ardından paylaşacağız” denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi