Televizyon, kalp sağlığını tehdit ediyor

Amerika’da yapılan araştırma, televizyon karşısında uzun süre kalmak kalp hastalıkları riskini arttırdığını gösterdi.

Televizyon, kalp sağlığını tehdit ediyor
Bu içerik 32 kez okundu.

Hareketsiz yaşamın kalp hastalıkları ve diyabete neden olduğu zaten biliniyor. The American Heart Association dergisinde yayımlanan makale, uzun süre aralıksız oturmanın kalp hastalığı ve diyabet açısından risk faktörlerini arttırdığını gözler önüne serdi.

Araştırmayı yapan Arizona Eyalet Üniversitesi Sağlık Çözümleri Fakültesi'nden ekipler, menopoz sonrası 518 kadından 14 gün boyunca ivmeölçer takmalarını istediler. Ve ivmeölçeri sadece uyurken, duş alırken veya yüzerken çıkarabileceklerini söylediler.

deneklerin yaş ortalamasının 63 olduğunu belirten araştırmacılar, ivmeölçer ile  her deneğin fiziksel aktivitesini gün boyunca takip ederek ne kadar süre hareketsiz kaldıklarını değerlendirdi.

Kan testi sonuçlarında, toplam hareketsiz kalma süresi daha fazla olan ve daha uzun süre kesintisiz oturan deneklerde, daha yüksek insülin ve daha fazla insülin direnci görülme olasılığının yükseldiği görüldü.

Araştırma, günlük toplam oturma süresine eklenen her saatin, insülin seviyelerinde yüzde 6, insülin direncinde de yüzde 7'lik bir artış olduğunu ortaya koydu.  

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı