Ameliyat Olmazsa Görme Yetisini Kaybedecek

Yalova’da iki yıl önce halk arasında yaygın kullanımı tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü hastalığı tanısı konulan Behice Çoşkun’un bir ay içinde kök hücre ameliyatı olmaması durumunda görme yetisi kaybolacak.

Ameliyat Olmazsa Görme Yetisini Kaybedecek
Bu içerik 54 kez okundu.

Yalova’da yaşayan 2 çocuk annesi Behiye Coşkun, 2 yıl önce halk arasında tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü hastalığına yakalandı. Doktorlar aynı zamanda işitme engelli de olan, Coşkun’un, 1 ay içinde kök hücre ameliyatı olamazsa görme yetisini tamamen kaybedeceğini söyledi. Aile Behice Çoşkun’un kendisi gibi işitme engelli olan kardeşi Fatih Coşkun’un (36) da aynı hastalık nedeniyle görme yetisini kaybettiğini belirtti.

Behice Çoşkun’un annesi Türkan Oturakçı, kızının son bir senedir durumunun iyice ağırlaştığını ve çocuklarını okula götüremediğini söyledi. Çoşkun’un eşi, annesi ve çocukları Behice Çoşkun’un gözlerinin tedavi edilmesi için yardım beklediklerini aktardılar.

Yardım Kampanyası Başlatıldı

1 ay içinde kök hücre ameliyatı olmazsa eğer görme yetisini kaybedecek olan Coşkun için Yalova Valiliği ve Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği tarafından yardım kampanyası başlatıldı. Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, gözlerini kaybetmek üzere olan Behice Çoşkun için Yalova Valiliği ve Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği ile iş birliği içerisinde yardım kampanyası başlattıklarını ve destek beklediklerini aktardı. Behiye Coşkun için düzenlenen yardım kampanyasına katılmak isteyen vatandaşlar Ziraat Bankası Yalova Şubesi TR51 0001 0004 0409 3773 0850 04 İBAN numarasına para göndererek kampanyaya katkı sağlayabilecek.

 

Tavuk Karası Rahatsızlığı Nedir?

Halk arasında Tavuk karası olarak bilinen, tıp literatüründe gece körlüğü olarak da geçen retinitis pigmentosa, nadir görülen, kalıtımsal bir hastalıktır. Hastalığın kişilerde sonradan görülmesi nadir durumlardan biridir ve genellikle bu hastalığa sahip kişiler gece körlüğü rahatsızlığı ile doğmuşlardır. Gözün içini kaplayan retina adı verilen tabakada görme hücreleri bulunur. Bu görme hücrelerinden rod adı verilenler, karanlıkta görmeyi veya gece görmeyi ve çevreyi görmeyi sağlarlar. Hastalık rod adı verilen bu hücrelerde bozulmayla oluşmaktadır. Gece körlüğü olan insanlar gece ya da loş ışıklı ortamlarda sağlıklı bir göze sahip insanlara göre daha az görme deneyimi yaşamaktadır. Hastalar hareket etmede ve araç kullanmada oldukça zorlanmaktadırlar. Hastalık erkeklerde kadınlardan daha fazla görülmektedir. Retinitis pigmentosa çocuklukta ortaya çıksa da herhangi bir yaş grubunda görülme olasılığı söz konusu olmaktadır.

 Gece Körlüğünün Nedenleri Nelerdir?

Gece Körlüğü rahatsızlığının birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında dış etkenler yer alsa da çoğunlukla karşılaşılan sebepler kalıtsal ya da doğum esnasında meydana gelen problemler sonucu ortaya çıkmaktadır.

Gece körlüğünün aile de benzer bir öykü varsa görülme ihtimali oldukça yüksek olmakla beraber diğer nedenleri arasında; süt ve süt ürünleri tüketiminde eksiklik olması, yeterli miktarda A vitamini alınamaması, sürekli yüksek ışığa maruz kalmak, göz bakımına dikkat etmemek ve ayrıca katarakt, diyabet ve miyop ilaçlarının yan etkilerine dikkat etmemek gelmektedir.

 Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğünün belirtileri karanlıkta görmekte zorlanmak, loş ortamlarda görmenin bulanıklaşması, fazla ışığa maruz kalındığında gözleri açmakta zorlanmak, görüş alanında daralma, gözlerin kuruması ve buna bağlı olarak kaşınma ve kızarıklıktır. Kişinin bu tip durum yaşaması durumunda hemen bir göz doktoruna başvurmak gereklidir. Gece körlüğü yani tavuk karası hastalığı genelde A vitamini eksikliği ile kendisini belli etmektedir. Bu nedenle tedavisinde A vitamini bakımından zengin gıdalar kullanılır. Balık, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve A vitamini takviyeleri alınır.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı