Genç kalmanın sırrı bu diyette!

Düzenli olarak çiğ meyve, sebze ve zeytinyağı ağırlıklı Akdeniz diyeti, bağırsaktaki yararlı bakteri türlerinin sayısını arttırarak yaşlanma karşıtı işlev görüyor.

Genç kalmanın sırrı bu diyette!
Bu içerik 34 kez okundu.

BMJ dergisinde yer alan araştırmaya göre, düzenli olarak Akdeniz diyeti uygulamak yaşlandırmayı geciktiriyor. Çiğ meyve, sebze ve zeytinyağı ile hazırlanan Akdeniz diyeti, bağırsaktaki yararlı bakteri türlerinde artış sağlıyor. bu bakteri türleri ise, fiziksel deformasyon ve bilişsel gerilemenin önüne geçiyor.

Yaşlanma, vücut fonksiyonlarının bozulması ve iltihaplanma ile yakından bağlantılıdır ve  metobolizmadaki yıkımın habercisidir. Çiğ meyve ve sebzelerin içinde bilişsel düşüşün ilerlemesini engellemeye yardımcı olacak bakterilerin bulunması araştırmacıların dikkatini çekti.

Akdeniz diyetinin bağırsaklardaki mikrobiyomu koruyup koruyamayacağını ve sağlıklı yaşlanma ile ilişkili bakterilerin çoğalmasını sağlayıp sağlayamayacağını gözlemlemek isteyen araştırmacılar; meyve, sebze, fındık, baklagiller ve zeytin türevleri bakımından bakımından zengin olan Akdeniz diyeti 12 aylık bir süre boyunca 65 ve 79 yaş arasındaki 612 kişiye uygulandı.

Fransa, İtalya, Hollanda, Polonya ve İngiltere olmak üzere beş ülkede yaşayan katılımcılar üzerinde yapılan araştırmada, bağırsak mikrobiyomunda  çeşitliliğin arttığı gözlendi.

Çalışma, Akdeniz diyetine bir yıl boyunca uygulamanın bağırsak mikrobiyomunda faydalı değişiklikler gösterdiğini ortaya koydu.

Araştırmadan hemen önce gözlenen yürüme hızı ve kavrama gücü azalan fiziksel ve bilişsel fonksiyonlarda olumlu etkiler görüldü. Diyet, zararlı enflamatuar kimyasalların üretimini en aza indirerek beyin fonksiyonunu sağlayan bakteri türlerinde doğrudan bir korelasyon olduğunu gözler önüne serdi.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı