Cildi ölü derilerden arındıracak doğal maskeler

Her ay ve her mevsim geçişinde kendini yenileyen cilt, bazen daha yavaş çalışır. Bu durum ise ölü hücrelerin cilt yüzeyinde daha uzun süre kalmasına yol açar. Ancak cildi derinlemesine temizlemek doğal maskelerle çok basit.

Cildi ölü derilerden arındıracak doğal maskeler
Bu içerik 77 kez okundu.

Mevsim geçişlerinde cildi ölü deriden arındırmak cilt görünümü için oldukça önemli bir konudur. Cilt her ay olduğu gibi mevsim geçişlerinde de kendini yeniler. Ancak bu süreç zaman zaman yavaşlar ve bu da ölü hücrelerin cilt yüzeyinde daha uzun kalmasına sebep olur. Ciltten atılamayan ölü hücreler ise yeni hücrelerin oluşmasını engel olur.  Cildi hiç olmazsa haftada bir kere ölü hücrelerden temizlemek gerekiyor. Bu yazımızda, cildinizi ölü hücrelerden nasıl arındıracağınızın ipuçlarını vereceğiz. Eğer cildinizi derinlemesine arındıracak maskeler ya da ölü deriyi soyan maske tarifleri arıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Cildi ölü deriden kurtaran maske tarifleri

Bu maske tarifleri ile cildinizi ölü hücrelerden kurtarabilir, daha sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşabilirsiniz. Cildinizi yenilemek için bu doğal, ekonomik, kolay ve etkili yöntemleri kesinlikle denemelisiniz.

Aspirin maskesi

Aspirini bir bardak suyun içine atın ve çözünmesini bekleyin. Bir parça pamuk veya makyaj petini bu karışıma batırın ve yüzünüzü silin. Daha sonra cildinizi duru su ile yıkayın ve nemlendirin.

Toz şeker

Bir veya iki yemek kaşığı toz şekeri bir miktar el kremiyle karıştırdıktan sonra kollarınıza, ellerinize ve ayaklarınıza masaj yapın. Şeker, cildi ölü deriden arındırmak için sıkça baş vurulan bir yöntemdir.

Bal maskesi

Bir yemek kaşığı balı ve iki adet çekilmiş bademi, yarım yemek kaşığı limon suyuna ekleyin. Bu karışımı haftada bir kere yüzünüze maske olarak sürün. Ardından ılık suyla durulayın. Bu maske sonrası herhangi bir nemlendirici krem sürmenize gerek yoktur. Balın içinde bulundurduğu nemlendirici özellik cildinizin nem ihtiyacını karşılayacaktır.

Papaya maskesi

Bir dilim çekirdekleri çıkarılmış papayayı püre haline getirdikten sonra yüzünüze maske şeklinde uygulayın. Papaya, bünyesinde yağda çözünen ve ölü derileri gidermeye yardımcı bir enzim olan papaini bulundurur.

Yulaf maskesi

3 yemek kaşığı yulaf ununu bir tatlı kaşığı sütle karıştırdıktan sonra birkaç parça pamuğu bu karışıma batırıp çıkarın. Pamuk parçaları karışımın koyulaşmasına yardımcı olacaktır. Koyulaşan karışımı yüz maskesi olarak yüzünüzde kullanabilirsiniz. Ancak maske sonrasında nemlendirici bir krem kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kil maskesi

Kil maskesi yaparken yeşil, kırmızı ya da beyaz kil kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz kili, macun kıvamına gelinceye kadar maden suyu ile çırpın. Duş alırken vücudunuza bu macunu sürün, 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Duştan sonra krem ile vücudunuzu nemlendirin.

Kahve maskesi

Kahveyi, cildi ölü deriden arındırmak için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Az miktarda Türk kahvesini nemlendirici bir kremle harmanlayın ve masaj yaparak bütün vücudunuza sürün, ardından bol suyla vücudunuzu kahveden arındırın. Bu işlem sonrası vücudunuzu kremle nemlendirmenize ihtiyaç yoktur. Zaten kahve cildinizi nemlendirecektir.

Bal, limon ve şeker karışımı

Bal, limon ve şekeri, eşit miktarlarda olmak üzere karıştırarak bir macun elde edin ve bütün vücudunuza dairesel hareketlerle maske olarak uygulayın. Cildinizi karışımdan arındırdıktan sonra krem yardımıyla cildinizi nemlendirin.

Karbonat maskesi

Bu maskeyi yapmak oldukça basit; bir miktar karbonatı suyla karıştırarak koyu bir karışım elde edin ve bu macunu bütün vücudunuza maske olarak uygulayın. Maske sonrasında krem ile nemlendirmeyi unutmayın.

Zeytinyağı maskesi

Zeytinyağı sadece yemeklerimize lezzet katmaz aynı zamanda cildimizi de canlandırır. İki yemek kaşığı zeytinyağı ile bir yemek kaşığı tuzu karıştırın. Tuz, vücudunuzu arındırmanıza yardımcı olurken zeytinyağı ise cildinize yumuşaklık katacaktır. Zeytinyağı cildinizi nemlendireceğinden işlem sonrası kreme gerek yoktur.

Havuç maskesi

1 adet havucu meyve sıkacağından geçirin ve elde ettiğiniz suyu nemlendirici bir kremle karıştırın. Bu karışımı ellerinize, ayaklarınıza ve yüzünüze pamuk yardımı ile uygulayın. Ardından bol suyla durulayın.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı