Çalışan anneye en az 9 bin 299 TL ödeme yapılacak

Ocak itibarıyla doğum yapacak çalışan annelere tüm hakların kullanılması halinde en az 9 bin 299 lira ödeme yapılacak.

Çalışan anneye en az 9 bin 299 TL ödeme yapılacak
Bu içerik 76 kez okundu.

Devlet, nüfusun yaşlanma hızının artması nedeniyle annelere “çocuk parası’”,  “doğum yardımı”, “süt ve emzirme parası”, “yarım gün çalışma desteği” ve “kreş yardımı” gibi yardımlarda bulunarak aileleri çocuk yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Teşvik kapsamındaki yardım ödemeleri,  her yıl artıyor. Çocuk parası, doğum yapan tüm annelere verilirken, ilk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. İkiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda ise çocuk başına 150 lira yardımda bulunuluyor.

Doğum diğer adıyla rapor parası annenin maaşına göre değişiklik gösteriyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük tutar, 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Yardım paraları, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Paranın yatıp yatmadığını, doğum izni bittiğinde turkiye.gov.tr’den kontrol edilebilir.

SGK tarafından halk arasında süt parası olarak bilinen ‘emzirme ödeneği’ de veriliyor.  Bu para için anne veya babanın SSK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemesi şartı bulunuyor. Yardımdan yararlanmak isteyen anneler, SGK İl müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir.

Süt parası, 1 Ocak itibarıyla 202 liraya çıktı. Bağkur’lu anneler de süt parası yardımından faydalanabiliyor. Emzirme ödeneği ise her doğumda bir kere veriliyor. 

İsteyene yarım gün çalışma hakkı

SSK'lı çalışırken doğum yapan kadınlar, annelik izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor. Engelli çocuğu olan anneler ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikte bu süreye 30'ar gün ekleniyor. Çalışan anne, isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölerek değerlendirebiliyor.

Partime çalışan annenin maaşının yarısını patron öderken,  1.472 lirasını ise devlet, İŞKUR aracılığıyla veriyor.  Yarım gün çalışma ödeneği, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergiye tabii tutulmuyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı