Demir Yumruk Lakabıyla Tanınan Garbis Zakaryan Kimdir?

Demir Yumruk lakabıyla tanınan Garbis Zakaryan Türkiye’nin ilk profesyonel milli boksörüdür. Ermeni asıllı Türk boksör ve antrenör olan Garbis Zakaryan, 2 Haziran 1930 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Demir Yumruk Lakabıyla Tanınan Garbis Zakaryan Kimdir?
Bu içerik 45999 kez okundu.

Zakaryan, Beyoğlu Taksim'de amatör olarak küçük yaşlarda boksa başlamıştır. Boksa başlamadan önce küçük yaşlardan beri eve katkı için çeşitli işlerde çalışmış ve bu yüzden eğitimini sürdürememiştir. Bu işlerde zaman zaman sokaklarda gazete satmış. Zaman zaman da bir çorapçıda çalışmıştır. Daha sonra 1944 yılında, 14 yaşındayken Hasnun Galip Sokak’taki Galatasaray Kulübü’nde hafta sonları boks maçlarını izlemeye giden Zakaryan, burada boksa olan ilgisini keşfetmiş ve burada kulübe kaydolmuştur.

 16 yaşında ringe çıkan Zakaryan , Taksim Kulübü’nde boksa başladıysa da daha sonra Galatasaray Kulübüne geçmiştir. Henüz daha 24 yaşındayken Türkiye’nin ilk profesyonel boksürü olan Zakaryan; daha sonra 1948 yılında İstanbul, 1949’da da hem İstanbul hem de Türkiye şampiyonu oldu. O dönemlerde federasyonun yardımı olmadan çeşitli ülkelere giden Garbis Zakaryan Lübnan, Mısır, Fransa, Almanya, Arjantin, Brezilya gibi ülkelerde profesyonel olarak ringe çıkmıştır. 1950 yılında profesyonel olarak ilk maçını Cezayirli Ali Amran ile yaparak berabere kalmıştır. Bu toprakların insanı olduğunu her fırsatta dile getiren boksör profesyonel boksör olduğunda, yabancı ülkelerde zorunlu olmadığı ve yabancı bir ülke lisansıyla dövüştüğü halde, ringe Türk bayrağına sarınıp çıkmıştır. Boksör amatör olarak 200, profesyonel olarak 51 kez ringe çıkmıştır ve 22 yıllık boks kariyerini 1966 yılında bırakma kararı almıştır. Sonrasında da boks antrenörü olarak başta Cemal Kamacı olmak üzere birçok boksörü çalıştırmıştır.

 En büyük arzusu ölünce Türk bayrağına sarılıp gömülmek olan ünlü boksör 25 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da 90 yaşında hayata gözlerini kapamıştır. Emine Temel tarafından kaleme alınmış kendi hayatını anlattığı bir biyografi eseri de mevcuttur.

türk boksör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Önder Tavukçuoğlu: Hızlı Büyümesi Beklenen Sektörler
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi
Eyüpsultan Belediyesi’nden 23 Nisan’a özel çocuk dergisi