Mülteciler Sınır Kapılarına İlerliyor

Suriye’nin İdlib kentinde Esad Rejimi tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik gerçekleştirilen hava saldırısında 33 askerimizin şehit olmasıyla beraber Türkiye Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilere engel olunmayacağı yönünde açıklama yapmıştı. Bu açıklamaların ardından mülteciler Bulgaristan ve Yunanistan’a sınırı bulunan Edirne’ye akın etti.

Mülteciler Sınır Kapılarına İlerliyor
Bu içerik 74 kez okundu.

 

TSK’ye yapılan hava saldırısının üzerine Türkiye, Avrupa’ya sınır kapılarını açarak göçmen kontrolünü bırakmıştı. Kapıların açılmasıyla beraber, aralarında kadın ve çocuklarında da bulunduğu Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan yüzlerce mültecinin Kapıkule Sınır bölgesine doğru yürüdüğü görüldü.

İstanbul’dan taksi, minibüs ve otobüslerle gelen yüzlerce düzensiz göçmen toplanarak gruplar oluşturuyor. Sırt çantalarını alan göçmenler, Türkiye ve Yunanistan arasında bulunan Pazarkule Sınır Kapısı'na ulaşmak için tarlalardan geçiyorlar. Ayrıca Edirne’de bir grup göçmen Yunanistan’a gitmek için yürürken Aydın’da ise Göç İdaresi’nde bulunan göçmenler, Avrupa’ya geçmek için bulundukları yerden otobüslerle ayrıldılar. 

Göçmenler Geçiş Hazırlığı Yapıyor

Öte yandan İzmir’de ve Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde de bir hareketlilik olduğu gözlemlendi. İzmir'in Dikili ilçesi sahil sitelerinde bir araya gelen 160 kadar mültecinin geçiş hazırlığı yaparak kendi aralarında biriktirdikleri para ile aldıkları botların plaja gelmesini bekledikleri görüldü. Dikili sahilinden botlara binmeyi planlayan mültecilerin Yunanistan'a gitmek için yola çıkması bekleniyor. 

Yunanistan’a geçmek istiyorlar

Avrupa sınır kapılarının açılacağını duyan Avrupa’ya geçmek isteyen mülteciler, haberi alır almaz harekete geçti. Birçok düzensiz göçmen Yunanistan’a geçebilme umuduyla Edirne’ye doğru yola çıktı. Avrupa sınırındaki kentin pek çok noktasında gruplar halinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenler, sınır köylerine doğru yürüdü.

İzmir ve Çanakkale’de de aynı görüntüler oluştu

İzmir’in Dikili İlçesi’nde toplanan 160’a yakın mülteci, Yunanistan’a geçiş yapmak amacıyla sahilde bir araya geldi.  Kendi aralarında topladıkları paralarla bot olan mülteciler, botların gelmesi halinde botlara binerek Yunanistan’a gitmek için Akdeniz’e açılacak.   

Yunanistan'a geçiş yapmak için bekleyen Suriye uyruklu Halit Sait, kendi aralarında para toplayarak bot aldıklarını ve Yunanistan'a geçiş yapmak için beklediklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı