İstanbul’un en büyük Katolik kilisesi Sent Antuan satışa çıkarıldı

Beyoğlu’nda bulunan İstanbul’un en büyük Katolik kilisesi olan Sent Antuan kilisesi ve müştemilatı, Aksaş Turizmin Genel Müdürü Sebahattin Gök tarafından satışa çıkarıldı. Başrahip İulian Pişta tedbir kararı koydurdu.

İstanbul’un  en büyük Katolik kilisesi Sent Antuan satışa çıkarıldı
Bu içerik 60 kez okundu.

Beyoğlu’nun tarihi sembollerinden olan Sent Antuan kilisesi, avlusu,  4 adet dükkan ile birbirlerine bir geçitle bağlanan 2 apartman satışa çıkarıldı. Kilise geçmişte İtalyan kraliyet ailesi üzerine kayıt edildi. Papa Francesco ve kraliyet  ailesi mirasçıları 29 Ocak 1971’de Beyoğlu 1. Noterliği’nce bölgedeki haklarından feragat ettiler.

Kilisenin sahiplerinin varislerini ortaya çıkardı

Sebahattin Gök  İtalya, Fransa, Amerika ve diğer ülkelere de giderek taşınmazın kayıtlı olduğu isimlerin varislerine ulaştı. Gök kilisenin taşınmazların üstünde hakların olduğunu belirterek, varislere  Çerezköy Sulh Hukuk Mahkememesi’nce  mirasçılık belgesi aldırarak kilisenin sahiplerinin varislerini ortaya çıkardı. Belgeleri ve vekaletnameleri alan Gök,  Beyoğlu Tapu Müdürlüğü’ne  başvurdu ve taşınmazları satmak istedeğini belirtti.

Son kararı mahkeme verecek!

Kilisenin en üst yetkilisi İulian Pişta ve başrahibi Vatihan avukatu Afşin Hatioğlu aracılığıyla mahkemeye başvurdu.  Asliye Hukuk Mahkemesi Hatipoğlu’nun talebine kilisenin ve müştemilatlarının  usulsüz şekilde Sebahattin Gök tarafından satılmak istendiğini bu satışın gerçekleşmemesi için kilise ve müştemilatları üzerine tedbir koyarak yanıt verdi. Sebahattin Gök tedbir kararının kalkması için davaya itirazda bulundu.  Mahkeme Sent Antuan Kilisesi hakkındaki kararlarını ilerleyen günlerde belirleyeceğini belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı