Olimpiyat şampiyonu yüzücüye 8 Yıl Men cezası verildi

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nden (CAS) yapılan açıklamada, Olimpiyat oyunlarında 3 madalya sahibi Çinli yüzücü Sun Yung’a doping testinden kaçması sebebiyle 8 yıl men cezası verildi.

Olimpiyat şampiyonu yüzücüye 8 Yıl Men cezası verildi
Bu içerik 51 kez okundu.

Dünya Anti Doping Ajansı’nın Sun Yung’a ve Uluslararası Yüzme Federasyonuna karşı açtığı davanın haklı bulunmasının ardından ceza onaylandı.

2018 Eylül ayında yapılmak istenen doping testine girmeyen Sun Yung konusunda, itirazlar sonucunda 2019 Ocak ayında açıklama yapan  FINA “Sporcunun kural ihlal etmediğini” bildirmişti. Bunun üzerine ise WADA (Dopingle Mücadele Fedarasyonu), sporcunun doping kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle CAS’a başvurmuştu.

Sun Yung, 2011 yılında 10 yıldır kırılamayan, 1500m serbest stil rekorunu kırarak Dünya şampiyonu olmuştu. 2014 yılında da doping kullanması sebebiyle 3 ay men cezası alan Su Yung,  ikinci ihlali olduğu için bu kez 8 yıl men cezasına çarptırıldı.

Yung’ın Kazandığı Ödüller

Sun Yung, 2012 Londra Olimpiyatları’nda 400 metre ve 1500 metre serbest stilde ödül kazandı. 2016 Rio Olimpiyatlarında ise 200 metre serbest stilde altın madalya kazanmıştı.

Sun Yung Kimdir?

Sun Yang, Çin Olimpiyat ve dünya rekoru kıran bir yüzücüdür. Sun Yung, 2012 yılında yüzmede Olimpiyat altın madalyası kazanan ilk Çinli oldu. Sun, 200 ila 1500 metre arasındaki her serbest mesafede Olimpiyat ve Dünya Şampiyonası altın madalyası kazanan ilk erkek yüzücüdür.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı