Sebze-meyve tüketmeyenler tehlikede!

Farklı ülkelerde yapılan araştırmalara göre meyve sebze tüketimi azaldıkça şeker hastalığından kilo problemine, kalp damar hastalığından felce, kanserden Alzheimer’e kadar onlarca hastalığın sıraya girdiğini söyleniyor.

Sebze-meyve tüketmeyenler tehlikede!
Bu içerik 40 kez okundu.

Az sebze-meyve tüketmek kişinin bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi, enfeksiyon hastalıklarının da arttırdığını da söylemek mümkün. Ayrıca sebze ve meyve yemeyen çocukların da zihinsel ve bedensel gelişiminin yavaşlaması ve daha sağlıksız bir bedene sahip olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durum yaşlılarda ise kabızlık, yorgunluk ve sık sık enfeksiyona yakalanma problemleri ile karşı karşıya gelmelerine yol açar.

Meyve ve sebzeyi az tüketen yetişkinlerde kaygı bozukluğu görülme riski artıyor

Kanada’da yapılan araştırmaya göre, 45-85 yaşları arasındaki yaklaşık 27 bin bireyin sağlık verileri ve beslenme alışkanlıkları incelendi. Araştırmayı yürüten Kwantlen Politeknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Karen Davison, yaptıkları araştırmada, günde üç porsiyondan az sebze ve meyve tüketen kişilerde anksiyete bozukluğu görülme oranının yüksek, hatta bunları tüketen kişelere kıyasla %24 daha fazla olduğunu bildirdi.

Araştırma ekibinin bir üyesi olan Jose Mora-Almanza, vücuttaki yağ oranı %36’yı geçenlerde kaygı bozukluğu görülme olasılığının da %70’lere kadar çıkabileceğini söyledi.

Davison, yağ oranı yüksek olan bireylerde daha fazla inflamasyon görüldüğü ve bunun da kaygı bozukluğu ile ilişkili olduğunu anlattı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı